AlarmRegionWiadomość dnia

Katowice: Nielegalna wycinka drzew na Strzeleckiej? Ekolodzy zawiadomili policję [WIDEO]

W Katowicach na ulicy Strzeleckiej podwykonawca na polecenie firmy Activ Mikołowska, dokonał wycinki drzew. Drzewa znajdowały się na terenie nowej inwestycji, która nazywa się NOVA Mikołowska. W związku z podejrzeniem, że w koronach drzew znajdują się gniazda ptaków, interweniowali inspektorzy z Towarzystwa Opieki Nad Zwierzętami, którzy o zdarzeniu zostali poinformowani przez mieszkańców.

 

 

Hejterzy niszczą Śląsk i górników! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

–Nie ma takiej opcji, by dostać pozwolenie na zabijanie piskląt. To jest po prostu, nie mieści mi się to w głowie, że w ogóle ktoś mógł wpaść na to, żeby przyjść i wyciąć drzewa z pisklętami, które tam ewidentnie były widocznemówi Patrycja Wydra, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

Policja niezwłocznie otrzymała zawiadomienie o całym zajściu. Wysłany na miejsce patrol przeprowadził oględziny. Trwają czynności ustalające czy doszło do popełnienia przestępstwa. Według uzyskanych przez nas informacji firma posiadała zezwolenie na wycinkę wydaną przez UM w Katowicach. Zabrakło zgody od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która o sprawie nie miała pojęcia. Dodajmy, że w okresie lęgowym ptaków, wycinka drzew jest surowo zabroniona.

Katowice: Nielegalna wycinka drzew na Strzeleckiej? Ekolodzy zawiadomili policję
Katowice: Nielegalna wycinka drzew na Strzeleckiej? Ekolodzy zawiadomili policję

– W oparciu o te informacje, które uzyskaliśmy, w naszym przekonaniu, w tym przypadku, doszło do naruszenia przepisów, o ochronie przyrody – mówi nam Łukasz Zych, rzecznik prasowy RDOŚ.

Spółka, która zajmuje się inwestycją ma swoje stanowisko w całej sprawie.

 

Oświadczenie Activ Mikołowska:

– Spółka Activ Mikołowska sp. z o.o. sp.k. w Krakowie, będąca inwestorem przedsięwzięcia w  Katowicach pod nazwą „Nowa Mikołowska” oświadcza, że wycinka na działce nr 99/7 (dawniej 99/1) przeprowadzona została w pełni legalnie, na podstawie ostatecznej decyzji Prezydenta Miasta Ruda Śląska nr 48/2019 z dnia 9 maja 2019 roku oraz zgodnie z ustawą o ochronie przyrody.

Dodatkowa zgoda Regionalnego Dyrektora Ochrona Środowiska w Katowicach nie była wymagana, gdyż zgodnie z zaleceniami zawartymi w ww. decyzji administracyjnej, przed planowanym przystąpieniem do rozpoczęcia prac inwestor i wykonawca robót dokonali oględzin drzew i krzewów, podczas których nie stwierdzono
występowania gniazd i siedlisk ptaków, w szczególności gatunków objętych ochroną (dlatego też jak najbardziej wycinka w okresie lęgowym była zgodna z prawem).

 

Wolontariusze z TOZ przyjechali na miejsce wycinki późnym wieczorem. Jak informują, wśród powalonych drzew znaleźli dwa pisklaki, z czego tylko jedno udało się uratować.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybory 2020: Premier Morawiecki podał prawdopodobną datę wyborów prezydenckich

Katowice: To już chyba przesada! Ludzie kradną wodę z cmentarza w Bogucicach! [WIDEO]

Kolejne kombinezony od WOŚP dla medyków walczących z COVID-19

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

2 thoughts on “Katowice: Nielegalna wycinka drzew na Strzeleckiej? Ekolodzy zawiadomili policję [WIDEO]”

  1. W Katowicach za cichym przyzwoleniem Pana Krupy nie będzie za niedługo żadnych drzew .Betonujemy całe miasto.Taka jest polityka obecnego prezydenta Katowic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close