AlarmRegion

Katowice: Po śmierci 19-latki z Kazachstanu będą zmiany przy przystanku Zawodzie Uniwersytet Ekonomiczny

Kwiaty i znicze. To dowody pamięci kolegów i pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego o tragicznie zmarłej w tym miejscu kilka dni temu 19-latce z Kazachstanu. Dziewczyna weszła pod tramwaj jadący w stronę zajezdni. Zginęła na miejscu. Piesi czekający na tramwaj na przystanku Zawodzie Uniwersytet Ekonomiczny przyznają, że bywa tu niebezpiecznie.

 

 

Akcja, która wzruszyła internet! Wszyscy naprawiają zegarki u Pana Ryszarda w Bytomiu!

-No właśnie każdy sobie skracał i przez jezdnię bez świateł, bez niczego, bez pasów przechodzili na przełaj i tutaj tramwaje mogły zahaczyć bo było wysunięte tak że trzeba było się prawie spotkać z tramwajem – mówi Bożena, mieszkanka Katowic.

Było, ale już nie jest. Kilka dni temu w tym miejscu Tramwaje Śląskie, na wniosek policji Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach, ustawiły tu dodatkowe barierki. Jak pokazują te zdjęcia, to rozwiązanie jest nieskuteczne.
Na problem uwagę zwrócił prof. Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

 

-Najważniejsza rzecz jest taka, że w tej chwili te dodatkowe barierki wpychają wręcz fizycznie pieszych na torowisko. W dodatku piesi wędrują po torowisku a z tyłu nadjeżdżają tramwaje. To jest szalenie niebezpieczne, tak nie powinno być – mówi dr hab. Robert Tomanek, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Rektor, który to miejsce obserwuje z okien swojego gabinetu, zwraca także uwagę na to, że piesi na przejściu muszą długo czekać na zielone światło, a miejsca w rejonie torowiska jest niewiele. Władze Katowic rozważają w jaki sposób zmienić organizację ruchu w tym miejscu.

-Muszą się wypowiedzieć zarówno instytucje miejskie jak również Tramwaje Śląskie, ponieważ istotną rolą w tym miejscu jest komunikacja tramwajowa, natomiast widzimy potrzebę zmian i na pewno będziemy komunikować o decyzjach w tym temacie w najbliższym czasie – mówi Ewa Lipka, UM Katowice.

Kwiaty i znicze. To dowody pamięci kolegów i pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego o tragicznie zmarłej w tym miejscu kilka dni temu 19-latce z Kazachstanu
Kwiaty i znicze. To dowody pamięci kolegów i pracowników Uniwersytetu Ekonomicznego o tragicznie zmarłej w tym miejscu kilka dni temu 19-latce z Kazachstanu

Nieoficjalnie mówi się o tym, że dojście do przystanków miałoby zostać rozszerzone kosztem jezdni, która docelowo miałaby zostać zawężona do jednego pasa. Pojawiły się też pomysły dotyczące przesunięcia przystanków bliżej przejścia – chociaż rzecznik Tramwajów Śląskich przyznaje, że to może nie być najlepszy pomysł.

-Przystanek, który jest w tej chwili ma odpowiednią szerokość, odpowiednią długość, odpowiednią wysokość także żeby z tramwaju się wygodnie wysiadało czy wsiadało – on jest umiejscowiony dobrze. Kwestia jest tego tylko jak do tego przystanku dojść. Skoro ludzie nie chcą przejścia podziemnego to może należałoby rozważyć budowę normalnych przejść przez jezdnię z wprowadzeniem dodatkowego ograniczenia prędkości – mówi Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich.

Taka opcja również jest rozważana. Niezależnie od decyzji miasta władze Uniwersytetu Ekonomicznego przypominają swoim studentom o zachowaniu bezpieczeństwa – podkreślając, że stanowią oni przykład dla innych.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybuch gazu w Szczyrku. Strażacy znaleźli ciała kolejnych dwóch osób. Nie żyją cztery osoby dorosłe i czwórka dzieci

Tragedia w Szczyrku: Będzie śledztwo ws.sprowadzenia katastrofy skutkującej śmiercią ludzi oraz nieumyślnego spowodowanie śmierci

Tragedia w Szczyrku: Władze Powiatu Bielskiego składają wyrazy współczucia bliskim ofiar oraz całej tamtejszej społeczności

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close