RegionWiadomość dnia

Katowice: „To następny element metamorfozy Katowic”. Rusza przebudowa ul. Dworcowej

We wtorek, 12 listopada rozpoczyna się zapowiadana od kilkunastu miesięcy kompleksowa modernizacja zaniedbanej ul. Dworcowej w elegancki, reprezentacyjny deptak miejski, który stanie się nową wizytówką miasta.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz sprawdza, co politycy robią na Śląsku w stajniach i jak kupić wóz strażacki za grosze!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

– To następny element metamorfozy Katowic. Nowy deptak miejski, podobnie jak to było w przypadku ul. Mariackiej, ma przywrócić kolejną część miasta dla pieszych i wpisywać się w naszą politykę odciążania centrum z ruchu samochodowego. Na przebudowanym deptaku pojawi się zieleń i mała architektura. Zgodnie z głosami mieszkańców ulica Dworcowa docelowo zostanie zamknięta dla zamontowane zostaną nowe ławki i oświetleniemówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Przebudowa ul. Dworcowej w pierwszym etapie obejmie odcinek od ul. Dyrekcyjnej do ul. Tylnej Mariackiej. We wtorek, 12 listopada wykonawca przystąpi do demontażu wyspy drogowej na skrzyżowaniu ul. Św. Jana z ul. Dworcową. – Pierwsze prace wykonawca rozpocznie we wtorek 12 listopada, natomiast od czwartku 14 listopada planowane jest zamknięcie ul. Dworcowej i pierwsze zmiany w organizacji ruchu. Za dwa dni planowane jest zamknięcie ul. Dworcowej. Kierowcy muszą przygotować się na zmiany w organizacji ruchu w tym rejonie. Chcąc dojechać z tunelu pod Dworcem na ul. Francuską, kierowcy będą musieli się kierować pod wiadukt kolejowy wzdłuż ul. Kościuszki i następnie ul. Wojewódzką – wyjaśnia Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta o dodaje, że tym samym ul. Tylna Mariacka stanie się ulicą dwukierunkową bez przejazdu, z wjazdem i wyjazdem poprowadzony od ul. Francuskiej. Wykonawca w tym okresie rozpocznie roboty przygotowawcze i Invest z Gliwic. Wartość przebudowy to 15,58 ml zł. Prace zakończą się w III kwartale przyszłego roku.

Przypomnijmy, że to kolejna ulica w centrum Katowic, która zamykana jest dla ruchu kołowego. We wcześniejszych latach wyłączono z ruchu ul. Mariacką, która jest dziś popularnym deptakiem i lokalizacją wielu restauracji, pubów i klubów, a także ul. Bankową, która przebiega między budynkami Uniwersytetu Śląskiego i oddanie jej we władanie studentom – o co od kilku lat nalegał m.in. samorząd studencki.

Warto dodać, że w związku ze zmianami organizacji ruchu na ul. Dworcowej zmiany czekają nas także wzdłuż ul. Tylnej Mariackiej, gdzie w przyszłym roku powstanie wielopoziomowy parking. Jednocześnie od przyszłego roku będzie wdrażana w Katowicach nowa polityka parkingowa, która będzie oznaczać znaczący wzrost cen w Strefie Płatnego Parkowania dla osób spoza Katowic – przy jednoczesnym zagwarantowaniu znaczących upustów dla katowiczan, którzy będą posiadać kartę mieszkańca. Wykonawcą parkingu przy ul. Tylnej Mariackiej jest firma Grand Andrzej Grygiel z Korzennej. W ramach umowy wykonawca odpowiada za dokumentację projektową, wykonanie samochodów. Koszt inwestycji to 19,7 mln zł. Zakończenie prac – montaż i uruchomienie parkingu planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku.

 

Materiał Łukasza Kądziołki:

Zamiast parkingów i drogi deptak w centrum Katowic. Zapowiadana już kilka miesięcy temu przebudowa ul. Dworcowej właśnie się rozpoczęła. Inwestycja będzie oznaczała utrudnienia dla kierowców.

-Ulica Dworcowa przestanie być ulicą przejezdną. Tym samym ulica Tylna Mariacka stanie się dwukierunkowa. Warto zaznaczyć, że nie od razu znikną wszystkie pojazdy z ul. Dworcowej. Wykonawca będzie wykonywał prace etapami. Zachowamy także dojazd do placu budowy hotelu oraz przebudowywanego starego dworca. Natomiast z biegiem czasu ta ulica zmieni się w reprezentatywny deptak – mówi Ewa Lipka, UM Katowice

Na razie zniknie tylko wysepka na wjeździe w ul. Dworcową. Jednak już w czwartek kierowcy będą musieli dostosować się do nowych znaków. Na ul. Francuską już tędy nie dojadą, zamiast tego objazd zostanie poprowadzony ul. Wojewódzką. Cała przebudowa ma zamienić Dworcową w przestrzeń znacznie bardziej przyjazną dla pieszych. Na efekty będzie trzeba będzie jednak poczekać około 10 miesięcy. Likwidowane miejsca parkingowe na Dworcowej mają zostać docelowo zastąpione piętrowym parkingiem na ul. Tylnej Mariackiej. Łączny koszt przebudowy Dworcowej i budowy parkingów na Tylnej Mariackiej to około 35 milionów złotych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Nadciąga zima! W górach spadło sporo śniegu [ZDJĘCIA]

Martwe ryby w Jeziorze Żywieckim. Ryby giną w męczarniach z powodu braku tlenu

Ptaki opanowały miasto! Tak wyglądała wystawa kanarków w Sosnowcu [WIDEO

 

źr. UM Katowice

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close