RegionWiadomość dnia

Katowice: Trwa szacowanie szkód po defiladzie. Czołgi zniszczyły krawężniki, ludzie zieleń [WIDEO]

Katowice liczą straty po wojskowej defiladzie, jaka przejechała przez miasto 15 sierpnia. Przejeżdżające pojazdy uszkodziły w kilku miejscach krawężniki. Tak było przy rondzie generała Ziętka. Dziś w kilku miejscach krawężniki wymieniono na nowe. Gorzej wygląda natomiast strefa zieleni przy Muzeum Śląskim.

 

 

Dlaczego chcą zamknąć Nikiszowiec? TOP 5 Silesia Flesz

Obserwujący defiladę zadeptali krzewy. Na razie nie wiadomo, czy nie uszkodzili także systemu nawadniania. – Nieładnie, no. Ale co mamy zrobić? – Ktoś za to zapłacić musi. – No my, wiadomo, nie? – mówi Maria, mieszkanka Katowic.

Zniszczoną zieleń trzeba będzie usunąć, a na jej miejsce posadzić nową. Sprawdzić trzeba będzie też system nawadniania i ocenić, czy został uszkodzony, a jeśli tak, to jak bardzo. Część zniszczonego terenu należy bezpośrednio do Muzeum Śląskiego, pozostała, ta przy samej alei Rozdzieńskiego – do miasta.

– No widok jest naprawdę druzgocący. W tej chwili próbujemy oszacować straty, jakie poniosło muzeum. Jak tylko będziemy mieli już wstępne szacunki, będziemy prawdopodobnie likwidować szkody i zwracać się być może do organizatorów o rekompensatę – mówi Marek Bącławek, Muzeum Śląskie.

Rekompensaty nie chcą za to władze Katowic. Bo twierdzą, że były na to przygotowane, a szkody poniesione przez miasto są drobne.

Katowice: Trwa szacowanie szkód po defiladzie. Czołgi zniszczyły krawężniki, ludzie zieleń
Katowice: Trwa szacowanie szkód po defiladzie. Czołgi zniszczyły krawężniki, ludzie zieleń

– Jakiś czas temu Katowice nawiedziła duża ulewa. Duża część zieleni przy Strefie Kultury, w szczególności na skarpie, została wtedy zniszczona. My wiedząc, że będzie defilada, że tysiące mieszkańców zarówno Katowic, jak i osób spoza Katowic, przyjadą i będą tę defiladę obserwować, celowo nie wymieniliśmy tej całej zieleni. Oczywiście część zieleni została zadeptana, ale jak podkreślamy, w znacznej większości była to zieleń, która i tak została zniszczona przez ulewę – mówi Maciej Stachura, Urząd Miasta w Katowicach.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Defilada 100-lecia? Święto Wojska Polskiego w Katowicach ściągnęło tłumy [WIDEO]

Arcybiskup Marek Jędraszewski z poderżniętym gardłem! ZDJĘCIA szokują

Ogromny pożar sortowni odpadów. Zobaczcie ZDJĘCIA i WIDEO z miejsca akcji

 

Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, Muzeum Śląskie oszacowało wstępnie straty na ok. 100 tys. zł. Zniszczone rośliny powinny zostać wymienione jeszcze w tym roku.

autor: Paweł Jędrusik
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

3 thoughts on “Katowice: Trwa szacowanie szkód po defiladzie. Czołgi zniszczyły krawężniki, ludzie zieleń [WIDEO]”

  1. To jakieś głupoty miasto ma ino zyski i to spore trawa ubita nie wymaga koszenia sklepy pękają w szwach prestiż Katowic MON ZAWYNAJECIE terenu zapłaci. …kolekcje śląskie prestiż podbudoeany ze poprosili intersity o ponoć można wie same plusy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close