RegionWiadomość dnia

Każdy może wskazać miejsce, gdzie może rosnąć drzewo. Rusza akcja wCOP drzewo w Katowicach

W Katowicach ruszyła trzecia edycja akcji „wCOP drzewo”. Mieszkańcy mogą wskazywać miejsca, w których, ich zdaniem, powinny zostać posadzone drzewa.

 

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!


-Spacerując po Załężu, przeglądając mapy Załęża, szukamy tych miejsc, aby tej zieleni pojawiło się jak najwięcej – a szczególnie drzew, bo one pełnią najistotniejszą rolę. W pierwszej edycji udało nam się zasadzić wspólnie z miastem około 30 sztuk, natomiast druga edycja była już rekordowa bo było ich ponad 70 – mówi Joanna Janiak, Stowarzyszenie Zielone Załęże.

Warto pamiętać, że nie każdy wniosek skończy się nową rośliną w przestrzeni miasta. Każde zgłoszenie przechodzi bowiem długotrwałą weryfikację przez rożne wydziały urzędu miasta. Chodzi m.in. o sprawdzenie, czy we wskazanym miejscu nie ma różnego rodzaju sieci, które uniemożliwiają posadzenie drzewa. Mimo to, użytkowników akcji i samych wniosków jest coraz więcej.

Każdy może wskazać miejsce, gdzie może rosnąć drzewo. Rusza akcja wCOP drzewo w Katowicach
Każdy może wskazać miejsce, gdzie może rosnąć drzewo. Rusza akcja wCOP drzewo w Katowicach

– Bardzo ważnym przesłaniem tej aplikacji jest również edukacja o tym, że drzewa w mieście są ważne, są potrzebne. Bo wbrew pozorom, do momentu uruchomienia aplikacji częściej zdarzało się, że mieszkańcy wnioskowali o wycinkę drzewa z różnych powodów niż o to, żeby je posadzić. My odwróciliśmy ten negatywny trend. Dzisiaj mamy więcej wniosków o nasadzenie, właśnie dzięki aplikacji – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych UM Katowice.

Do tej pory w ramach akcji „wCOP drzewo” posadzono prawie 1000 drzew rodzimych gatunków, jak jabłonie, lipy, jarząby czy klony. Mieszkańcy mogą sami zasugerować, jakie drzewo chcieliby posadzić.

-Sadzimy tylko i wyłącznie duże drzewa, czyli te które rosną na wysokość około 2,5 metra, o obwodzie pnia 12 cm, 14, czasem nawet więcej. No bo też uważamy właśnie, że te większe drzewa też potem lepiej wyglądają – mówi Michał Szafraniec, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Każda osoba może zgłosić jednorazowo pięć drzew. Miasto zachęca mieszkańców nie tylko do tego, aby przyłączali się do akcji, ale również by stali się opiekunami drzew wCOPanych ze swojej inicjatywy. Wnioski przyjmowane są do końca kwietnia.

 

autor: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wszyscy możemy pomóc Ewie Kopczyńskiej! Charytatywny koncert w TVS już w sobotę!

Dwóch górników zginęło w wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła!

Śląskie: Na granicy z Czechami i Słowacją skontrolowano już ponad 5 tysięcy osób

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close