Region

Kilkadziesiąt planowanych inwestycji w woj.śląskim! Wśród nich budowa linii kolejowej [WIDEO]

Linia kolejowa z Orzesza do Oświęcimia, biegnąca między innymi przez Tychy, to tylko jeden z projektów, które być może zostaną wsparte pieniędzmi z Unii Europejskiej. Dzisiaj w Katowicach obradował zespół parlamentarny ds. Śląska. W obradach wziął tez udział premier Mateusz Morawiecki.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Namawiamy pingwiny z chorzowskiego ZOO na pączkoburgera 😉
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Widzę to bardzo wyraźnie dużo jeżdżąc po Polsce, że tam gdzie uda się zbudować konsensus między rządem, samorządem, lokalnym biznesem, strefą ekonomiczną, która tutaj na Śląsku jest wyjątkowo prężna, tam mamy szansę osiągnąć naprawdę znakomite rezultaty – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP.

Wśród kilkudziesięciu planowanych inwestycji na lata 2023-2030 są między innymi przebudowa Drogi Wojewódzkiej 408 na odcinku od Gliwic do granic województwa. Około 270 mln zł ma kosztować budowa obwodnicy Koziegłów.

Polacy zasługują na nowoczesną infrastrukturę komunikacyjną i takie inwestycje realizowane są również tutaj, na Śląsku. Nie omijamy żadnego regionu, żeby sprawa była jasna. Nie ma podziału na lepszych i na gorszych – mówi Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

Dzisiaj wśród flagowych inwestycji ostatnich lat wymieniano między innymi rozbudowę drogi 913 na odcinku od węzła lotnisko trasy S1 w kierunku portu lotniczego w Pyrzowicach.

Muszę też przypomnieć naszą dużą batalię i współpracę samorządu i strony rządowej, pana premiera i ministrów, żeby uratować rewitalizację linii kolejowej do Wisły i ta nitka do Cieszyna, podpisywane we wrześniu tego roku, bardzo ważny projekt. Wiadomo, że kosztorysy z 2017 i 2018 r., a wyniki przetargowe z 2019 roku to jest zupełnie co innego. Udało nam się wspólnie wygospodarować te środku publiczne – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Planowane do 2030 roku inwestycje mają pochłonąć prawie 3 miliardy złotych. Bez unijnych pieniędzy, realizacja wielu z planowanych inwestycji, nie będzie możliwa.

Autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Tajemnicze światła na niebie! [WIDEO] Widzieliście? Co to było?

Uczniowie Tarnowskich Gór wrócili z ogarniętych przez koronawirus Włoch. Czeka ich odosobnienie

Będzie dodatkowa kasa dla emerytów i rencistów! Ustawa o 13 emeryturze podpisana

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close