Wiadomość dnia

Kolej do CPK ma jechać przez Sławków i Euroterminal? Samorząd i mieszkańcy mówią NIE!

Kolejne gminy protestują przeciwko planom rządu, który chce zbudować szybkie połączenia kolejowe do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Największe polskie lotnisko ma powstać 40 km na zachód od Warszawy. W Sławkowie ewentualna trasa ma przebiegać przez tereny Euroterminala i zabudowania przy ulicy Niwa. Na to nie chcą zgodzić się władze miasta.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Namawiamy pingwiny z chorzowskiego ZOO na pączkoburgera 😉
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Wprowadzanie przez centrum Sławkowa wzdłuż DK 94 nitki szybkiej kolei, gdzie na dobrą sprawę w tej chwili nie zostały rozwiązane kwestie podstawowe – nie ma ekranów akustycznych wzdłuż drogi, to kolejne obciążenie dla mieszkańców. Przebieg tej nitki przechodzi przez tereny przemysłowe, przechodzi przez strefę zabudowy jednorodzinnej, potem wchodzi w tereny leśne – mówi Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa.

Powiązane artykuły

Mieszkańcy Sławkowa, którzy do 10 marca mogą zgłosić swoje uwagi w konsultacjach społecznych są w szoku, że proponowane linie nie uwzględniają tak wielu istotnych uwarunkowań.

-Mieszkańcy się obawiają jak to będzie wyglądało, które domy będą zagrożone i nie chcą na to wyrazić zgody. Ponieważ inwestują, robią termomodernizacje i nagle się okazuje, że w którymś momencie tych domów może nie byćmówi Mariola Tomczyk, mieszkanka Sławkowa.

Dziś wątpliwości próbował rozwiać w Jastrzębiu - Zdroju pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Marcina Horała. Tych, którzy na inwestycji mogliby być stratni - uspokajał
Dziś wątpliwości próbował rozwiać w Jastrzębiu – Zdroju pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Marcina Horała. Tych, którzy na inwestycji mogliby być stratni – uspokajał

Pełni wątpliwości są również mieszkańcy i władze Mikołowa, na terenie którego nowa linia kolejowa mogłaby zniszczyć Śląski Ogród Botaniczny.

-My sobie możemy gdybać, ale zastanawiam się czy Polska podejmuje próbę zostania pępkiem Europy. Musi mieć coś największego, a niekoniecznie lokalnego. Przecież Katowice i Metropolia która stawia na Pyrzowice świetnie się spisuje. Niewykluczone, że ktoś wymyślił idee fixe, w którą zostanie zainwestowana masa pieniędzy, a potem się nie sprawdzimówi Stanisław Piechula, burmistrz Mikołowa.

Dziś wątpliwości próbował rozwiać w Jastrzębiu – Zdroju pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Marcina Horała. Tych, którzy na inwestycji mogliby być stratni – uspokajał.

-Generalnie rzecz biorąc nie da się wybudować 1600 km nowych linii kolejowych w Polsce tak, aby nie zahaczyło to o żaden dom, czy mieszkanie. Mamy w Polsce opracowane procedury przy budowie innych linii już kolejowych, autostrad, dróg – są oferowane wykupy, różnego rodzaju odszkodowania itd – mówi Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

Kolejne gminy protestują przeciwko planom rządu, który chce zbudować szybkie połączenia kolejowe do Centralnego Portu Komunikacyjnego
Kolejne gminy protestują przeciwko planom rządu, który chce zbudować szybkie połączenia kolejowe do Centralnego Portu Komunikacyjnego

W Jastrzębiu-Zdroju jedynym do zaakceptowania wariantem jest poprowadzenie nowej linii kolejowej po śladzie starej. Uchwałę intencyjną w tej sprawie podjęli wczoraj radni. Dla Jastrzębia skomunikowanie z Centralnym Portem Komunikacyjnym tak naprawdę oznacza powrót zapomnianego w mieście transportu kolejowego.

-Łatwe szybkie przemieszczanie się, dojazd do najważniejszych miast i w Polsce i w Europie. Wiadomo, że mieszkańcy teraz pracują w różnych częściach kraju. Ale projekt da również możliwość przyjazdu turystów do Jastrzębiamówi Anna Hetman, prezydent Jastrzębia Zdrój.

W całej Polsce do przebiegu linii kolejowych planowanych przez rząd zgłoszono już ponad 2,5 tys uwag.

 

autor: Monika Herman

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Intel Extreme Masters bez udziału publiczności przez koronawirus! Jest decyzja wojewody

19-latek zmarł przez e-papierosy? Dla wielu to szok!

Epidemia koronawirusa: Zamiast 50 gr 10 złotych! Ceny maseczek biją rekordy drożyzny! A i tak ich nie ma!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button