RegionWiadomość dnia

Z klimatem i przytulna. Nowa filia biblioteki w Rudzie Śląskiej otwarta na Ficinusie [ZDJĘCIA, WIDEO]

To chyba najbardziej klimatyczna i przytulna biblioteka – jeśli nie na całym Śląsku, to z pewnością w Rudzie Śląskiej.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Namawiamy pingwiny z chorzowskiego ZOO na pączkoburgera 😉
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Odrestaurowany i z zupełnie nową funkcją. Na zabytkowym osiedlu robotniczym Ficinus otwarta została biblioteka. Tworzy ją kompleks składający się z odrestaurowanego zabytkowego budynku przy ul. Kubiny 24 oraz nowego parterowego obiektu.

-Bardzo ważne miejsce dla Rudy Śląskiej, ale też dla Szlaku Zabytków Techniki. Jest to obiekt, który od początku istnienia szlaku – od 2006 roku znajduje się na tej mapie turystycznej województwa śląskiego. Właśnie to, że dzisiaj będziemy otwierać tutaj podwoje biblioteki, która pełni również funkcję centrum informacyjnego o Szlaku Zabytków Techniki, ale też o tym miejscu to jeden z warunków żeby na tym szlaku dalej pozostać, więc bardzo się cieszymy że udało nam się ten jeden budynek pozyskać, utrzymać mówi Iwona Małyska, Urząd Miasta Ruda Śląska.

Z klimatem i przytulna. Nowa filia biblioteki w Rudzie Śląskiej otwarta na Ficinusie
Z klimatem i przytulna. Nowa filia biblioteki w Rudzie Śląskiej otwarta na Ficinusie

Oprócz punktu informacyjnego, w zmodernizowanym budynku mieści się wypożyczalnia centralna, wypożyczalnia dla dzieci, czytelnia czasopism, ekspozycja muzealna oraz sala animacyjna.

-Tu jest przestrzeń animacyjna, w której mamy nadzieję będziemy promowali historię miejsca – miejsca zarówno punktowo, czyli ulica Kubiny i Ficinus, założenie osiedla patronackiego. Ale też miejsce w sensie historycznym, czyli my jako Ruda Śląska, my jako część aglomeracji. Tutaj wszystko będzie się ogniskowało, taką mamy nadzieję. Wszystkich serdecznie zapraszamy od poniedziałku – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.

Budynek to jedyny zabytkowy dom zlokalizowany na osiedlu Ficinus należący do miasta. Obiekt został zmodernizowany przy użyciu historycznych materiałów. Kosztowało to niecałe 2,8 mln zł, z czego prawie 1,5 mln zł pochodzi z dotacji unijnej. To kolejny nietypowy budynek w Rudzie Śląskiej, który został przeznaczony na działalność biblioteczną. Wcześniej biblioteka powstała na zmodernizowanym dworcu kolejowym w Chebziu.

Oprócz punktu informacyjnego, w zmodernizowanym budynku mieści się wypożyczalnia centralna, wypożyczalnia dla dzieci, czytelnia czasopism, ekspozycja muzealna oraz sala animacyjna
Oprócz punktu informacyjnego, w zmodernizowanym budynku mieści się wypożyczalnia centralna, wypożyczalnia dla dzieci, czytelnia czasopism, ekspozycja muzealna oraz sala animacyjna
autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Intel Extreme Masters bez udziału publiczności przez koronawirus! Jest decyzja wojewody

19-latek zmarł przez e-papierosy? Dla wielu to szok!

Epidemia koronawirusa: Zamiast 50 gr 10 złotych! Ceny maseczek biją rekordy drożyzny! A i tak ich nie ma!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close