Region

Coraz bliżej porozumienia płacowego w rybnickim szpitalu

Negocjacje w rybnickim szpitalu nabrały tempa po tym, jak w próbę rozwiązania konfliktu między dyrekcją szpitala i związkami zawodowymi zaangażował się marszałek województwa śląskiego.

 

TOP 5 Silesia Flesz: Namawiamy pingwiny z chorzowskiego ZOO na pączkoburgera 😉
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Wypracowaliśmy wstępny kompromis, ale jeszcze jest za wcześnie, żeby mówić o szczegółach. Wszystko wskazuje na to, że 2 marca podpiszemy porozumienie płacowe z pracodawcą – mówi Piotr Rajman, przewodniczący „Solidarności” w rybnickim szpitalu.

Podkreśla, że negocjacje nabrały tempa po tym, jak w próbę rozwiązania konfliktu między dyrekcją szpitala i związkami zawodowymi zaangażował się marszałek województwa śląskiego. O taką interwencję zwróciły się do niego organizacje związkowe, po kolejnym fiasku rozmów z pracodawcą.

Równocześnie strona związkowa zapowiedziała na 24 lutego rozpoczęcie bezterminowego strajku w placówce. Pierwsza tura rozmów z udziałem marszałka odbyła się 20 i 21 lutego, w wyniku czego rozpoczęcie protestu zostało zawieszone na tydzień.

Organizacje związkowe z rybnickiego szpitala domagają się podwyższenia wynagrodzeń wszystkich pracowników o 400 zł brutto. 13 lutego w placówce przeprowadzony został 12-godzinny strajk ostrzegawczy, w którym wzięło udział ponad 700 osób.

W szpitalu od maja 2018 trwa spór zbiorowy. Strona związkowa przedstawiła wówczas postulat dotyczący podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych wszystkich pracowników o 1200 zł brutto. Od tamtej pory związki podpisały z pracodawcą dwa porozumienia płacowe.

W październiku, w wyniku strajku zawarto porozumienie gwarantujące podwyżki wynoszące średnio 400 zł brutto na etat. Zgodnie z zapisami tego dokumentu, płace najmniej zarabiających pracowników wzrosły o 500 zł. Z kolei w czerwcu 2019 roku uzgodniono podwyżki wynoszące od 150 do 300 zł brutto.

Wcześniej w szpitalu zorganizowane zostało referendum strajkowe, podczas którego większość pracowników opowiedziała się za taką formą protestu.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku na umowach o pracę zatrudnionych jest ponad 1300 pracowników.

Źródło: Śląsko-Dąbrowska Solidarność

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Epidemia koronawirusa: czy czeka nas apokalipsa? Doktor Beata Poprawa wyjaśnia

Największe centrum logistyczne w Polsce powstanie w Gliwicach! Amazon szuka pracowników

14 emerytura coraz bliżej! Projekt przyjęty przez rząd

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close