RegionWiadomość dniaZdrowie

Koniec kolejek do testów na covid? Od środy 2 nowe punkty wymazowe w Mikołowie

Od środy, 25 listopada, w Mikołowie zaczną funkcjonować dwa punkty wymazowe, pobierające od pacjentów materiał biologiczny do testów diagnostycznych w kierunku koronawirusa. Jeden z nich zlokalizowany został na parkingu pomiędzy Starostwem Powiatowym a Białym Domkiem, drugi na Placu Harcerskim przy krytej pływalni Aqua Plant.

 

 

Ruszą masowe zwolnienia na Śląsku? To dopiero początek! TOP 5 Silesia Flesz

-Na załatwienie wszystkich wymogów proceduralnych czekaliśmy blisko 2 tygodnie. To nie tylko rozpatrywanie wniosku i podpisanie stosownej umowy z NFZ i zgoda na funkcjonowanie takiego punktu wydana przez wojewodę, ale także procedura związana z uzyskaniem dostępu do systemu informatycznego EWP (skrót od Ewidencja Wjazdu do Polski), w którym zamieszczone są informacje adresowe i kontaktowe osób powracających do kraju z zagranicy, m.in. tych w stosunku, do których podjęto decyzję o wykonaniu testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, oraz osób zakażonych tym wirusem – tłumaczy Łukasz Połatyński koordynujący pracę punktu pobrań przy Starostwie Powiatowym.

Punkt w pierwszej kolejności skierowany będzie do osób mobilnych, które są w stanie dojechać do niego bądź zostać tam dowiezione samochodem. Testy diagnostyczne w kierunku koronawirusa wykonywane będą bez wysiadania z samochodu (drive thru). Osoby te muszą wcześniej uzyskać skierowanie na wymaz od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Muszą również posiadać przy sobie dowód tożsamości.

-Na badania pacjenci umawiają się telefonicznie. Na konkretny termin i konkretną godzinę, w 10 minutowych odstępach. Rejestracja telefoniczna odbywa się pod numerem 531 620 335. Nasz punkt będzie czynny codziennie. W dni powszednie od godziny 14.00 do 18.00 a w soboty i niedziele od 9.00 do 13.00 – dodaje Łukasz Połatyński.

Dojazd do niego odbywać się będzie pierwszym zjazdem od strony ulicy Żwirki i Wigury, zaś po dokonaniu wymazu, bez konieczności wysiadania z auta, będzie się wyjeżdżać drogą wzdłuż budynku starostwa do ulicy Żwirki i Wigury – drugi zjazd.

Koniec kolejek do testów na covid? Od środy 2 nowe punkty wymazowe w Mikołowie (fot.Powiat Mikołowski)
Koniec kolejek do testów na covid? Od środy 2 nowe punkty wymazowe w Mikołowie (fot.Powiat Mikołowski)

Drugi z mikołowskich punktów „drive-thru”, który pobiera wymazy na obecność koronawirusa usytuowany został przy parkingu krytej pływalni Aqua Plant, będzie czynny każdego dnia w godzinach od 8.00 – 12.00.

Na czas dojazdu do punktu pobrań wymazów i badania Sanepid zwalnia pacjentów z kwarantanny. Powinni oni pamiętać, że w dniu, w którym zostanie poddają się badaniu na 3 godziny przed jego wykonaniem należy powstrzymać się od jedzenia, pić tylko wodę. Nie myć zębów, nie palić papierosów i nie żuć gumy. Można przyjąć leki w postaci tabletek, ale 3 godziny przed badaniem nie powinno się przyjmować żeli do nosa, gardła, ani pastylek do gardła.

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Mikołowie

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Koronawirus: Może paść rekord zakażeń! GiS informuje, że dopisze 22 tysiące przypadków!

Masowe testy na koronawirusa na Śląsku! Kto i kiedy będzie badany?

Katowice: Pierwsi pacjenci w szpitalu tymczasowym w MCK już za kilka dni!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close