RegionWiadomość dnia

Koniec z reklamowym badziewiem w Zawierciu! Urzędnicy chcą miasta bez szpetoty i tandety

Reklamy mają przestać szpecić miasto. Urzędnicy z Zawiercia prowadzą konsultacje w sprawie uchwały krajobrazowej, której głównym celem jest uporządkowanie systemu umieszczania reklam i szyldów w mieście.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

– Mi się wydaje, że reklam w ogóle jest za dużo – uważa Anna, mieszkanka Zawiercia. – No zależy od punktu widzenia, jednemu się to podoba, drugiemu to – mówi Małgorzata, mieszkanka Zawiercia. -Żeby były jakieś ustalone miejsca, żeby w jednym miejscu coś takiego było, a nie tak porozrzucane wszędziemówi Arkadiusz, mieszkaniec Zawiercia.

Jeśli stosowna uchwała rady miasta się pojawi to pojawią się również dokładne wytyczne co do sposobu umieszczania reklam. Mowa tu o rozmiarze, kolorze, a nawet wysokości na jakiej dane reklamy czy szyldy mają zawisnąć lub stanąć.

– Takie uchwały to już jest standard w wielu polskich miastach powstały, zostały przegłosowane i funkcjonują, niektóre już od dłuższego czasu. Dużo do nas wpływało zapytań od mieszkańców, co się dzieje, dlaczego w Zawierciu jest tak kolorowo pod tym względem – mówi Łukasz Konarski, prezydent Zawiercia.

Koniec z reklamowym badziewiem w Zawierciu! Urzędnicy chcą miasta bez szpetoty i tandety
Koniec z reklamowym badziewiem w Zawierciu! Urzędnicy chcą miasta bez szpetoty i tandety

Kolorowo jest również od lat w Sosnowcu, gdzie wprowadzenie uchwały reklamowej poniekąd wstrzymała epidemia COVID-19. Na razie tylko przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność muszą projektować szyldy i reklamy według ustalonych wytycznych. Na tych, którzy interesy w Sosnowcu prowadzą od lat czas przyjdzie najprawdopodobniej dopiero po pandemii.

– Teraz nikt takiej odważnej decyzji nie podejmie. Nie możemy wejść do takiego przedsiębiorcy i powiedzieć hej nic nas nie interesuje czy Ty masz z czego żyć, czy masz przychód. Masz wymienić natychmiast szyld. No musimy tutaj pójść na rękę naszym przedsiębiorcom bowiem naprawdę wielu z nich walczy o przetrwanie – mówi Rafał Łysy, UM w Sosnowcu.

I na pewno póki co nie myślą o tym by szyld swojej firmy wymienić. Uchwała krajobrazowa działa już np. w Tarnowskich Górach, gdzie eklektyczne reklamy wpływały negatywnie na zabytkowy charakter miasta. Co ciekawe tutaj urzędnicy poszli o krok dalej i stosownymi przepisami zadbali o to by ogródki gastronomiczne na tamtejszym rynku również wpisywały się w uchwałę krajobrazową.

– One będą musiały mieć w miarę jednorodną kolorystykę jeśli chodzi o meble, małą architekturę, parasole będą w kolorze białym, écru lub beżowe. Meble wszystkie będą z drewna lub w kolorze drewna z elementami metalowymi, ale w kolorze dosyć ciemnymmówi Mariusz Jarzombek, UM w Tarnowskich Górach.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już w maju radni z Zawiercia będą głosowali w sprawie wprowadzenia uchwały krajobrazowej i jej ostatecznego kształtu.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

WHO ostrzega: Upływa termin na zamówienie szczepionek przeciw grypie na sezon 2021/2022

Jarosław Gowin zakażony koronawirusem. „I mnie w końcu dopadło”

Ostatni Wiedeńczyk znika ze śląskich torów. Kultowe dla wielu tramwaje kończą żywot [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close