reklama
Kategorie

Koronawirus kontra smog. Na Śląsku wirus kasuje kontrole, ale wniosków na ekologiczne ciepło przybywa

reklama

W dobie zarazy wiele osób zapomina o smogu. Powietrze w ostatnich dniach jest coraz gorsze, bo noce są coraz zimniejsze. Poza tym strażnicy miejscy w niektórych miastach mają związane ręce.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Ogromny szpital COVIDowy powstaje w MCK w Katowicach!

reklama

-W tej chwili wszystkie siły i środki mamy skierowane na walkę z „covidem” i przestrzeganie przepisów „antycovidowych”. Niemniej nie zwalnia nas to z obowiązku reagowania w przypadku ujawnienia spalania odpadów lub stosowania paliw nieprzeznaczonych do spalania. Dlatego, jeśli jest zgłoszenie i potwierdzamy taki fakt, to kontrolujemy i sprawdzamymówi Marek Partuś, Straż Miejska w Rudzie Śląskiej.

Główna rola rudzkich strażników to pomoc policji. Jednak komendant przyznaje, że zgłoszeń w sprawie zanieczyszczeń powietrza jest mniej. Strażnicy w Katowicach też są zawiadamiani przez mieszkańców.

-Przy zachowaniu ścisłego reżimu sanitarnego interweniujemy na wezwanie mieszkańców, któzy bardzo dbają o powietrza i każda informacja jest przez nas weryfikowana – mówi Jacek Pytel, Straż Miejska w Katowicach.

 

Jednak tu są możliwe także loty prewencyjne dronem. Do tej pory odbyło się ich tylko kilka. Natomiast pozytywną wiadomością dotyczącą walki ze smogiem jest liczba wniosków o dofinansowanie na wymianę kopciuchów.

-Tych wniosków jest coraz więcej. Przez ten okres wakacyjny, gdzie działało także mobilne biuro „Czyste Powietrze”. Teraz przyjmujemy ich około 1200 na miesiąc. Tak było na przykład we wrześniu i październiku – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.

 

Trwa nabór wniosków w drugiej części programu „Czyste Powietrze”, przygotowanej dla Polaków o niższych dochodach. Można dostać nawet 32 tys. złotych na wymianę starego pieca. Szczegóły znajdują się na stronie czystepowietrze.gov.pl.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Fundacja TVS wspiera szpitale w nierównej walce z koronawirusem. A brakuje coraz więcej rzeczy [WIDEO]

Apele przynoszą skutek. Coraz więcej ozdrowieńców na Śląsku oddaje osocze

W Katowicach, Gliwicach i Sosnowcu sprawdzają, kto już miał koronawirusa. Ruszają badania!

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button