Koronawirus: Śląskie bez ani jednej czerwonej strefy. Nowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia
W sobotę, 29 sierpnia w życie weszły nowe wytyczne dotyczące obostrzeń w tak zwanych żółtych i czerwonych strefach koronawirusa. W województwie śląskim nie mamy już ani jednej strefy czerwonej.
Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!
Śląskie nie ma już na swoim terenie ani jednej strefy czerwonej związanej z zakażeniami koronawirusem i obostrzeniami w takiej strefie obowiązującymi. Ale stref przybyło gdzie indziej. Od 29 sierpnia żółta strefa obejmuje między innymi Kraków, a Nowy Sącz znalazł się w strefie czerwonej. Także powiat łowicki znajduje się w strefie czerwonej. Listę powiatów z największym zagrożeniem koronawirusem w czwartek zaktualizowało Ministerstwo Zdrowia. Obostrzenia weszły w życie w sobotę, 29 sierpnia.
Od teraz strefa czerwona obejmuje jedno miasto i sześć powiatów – to powiaty lipski, łowicki, nowotarski, pajęczański, wieluński, kolski oraz miasto Nowy Sącz. Strefa żółta obejmuje od 29 sierpnia powiaty rybnicki, a także kłobucki, tatrzański, żuromiński, kartuski, konecki, nowosądecki, przemyski, bartoszycki i tatrzański oraz miasto Kraków.
Jest także tak zwane strefa niebieska obejmująca te rejony Polski, gdzie w razie negatywnego rozwoju epidemicznej sytuacji wprowadzane będą dodatkowe obostrzenia – w województwie śląskim do niebieskiej strefy zaliczono powiat myszkowski.
⚠️ Aktualna lista powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami (żółtymi i czerwonymi). #koronawirus pic.twitter.com/v1M8dKDW1R
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 27, 2020
W powiatach żółtych i czerwonych obowiązują obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek. Szczegółowe informacje na temat dodatkowych obostrzeń znaleźć można na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow .
Obostrzenia wprowadzone są regionalnie w związku ze wzrostem liczby zakażeń w tych regionach. Lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.
autor: Wojciech Żegolewski źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Czy koronawirusem można zakazić się ponownie? Pierwsze przypadki zachorowań ozdrowieńców w Europie
W czwartek Piast Gliwice walczy o przepustkę do Ligi Europy, Już po raz 4