RegionWiadomość dnia

Księdza z Chorzowa ścięto na gilotynie w Katowicach. Teraz zostanie beatyfikowany

Pochodzący z Chorzowa ks. Jan Macha będzie błogosławiony. Papież Franciszek polecił Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych wydanie 11 dekretów. W tym – o męczeństwie ks. Jana. Ksiądz został ścięty na gilotynie 3 grudnia 1942 roku przez gestapo więzieniu przy ul. Mikołowskiej w Katowicach. W swoim życiu pracował przede wszystkim w tym kościele św. Józefa w Rudzie Śląskiej.

 

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Szok! Pijany 13-latek leżał na ławce. Miał prawie 4 promile!

Morderstwo noworodka w Będzinie! Jak doszło do tej zbrodni? [NOWE FAKTY]

Mniejsze opłaty za autostradę A4 Katowice-Kraków! Ale nie dla wszystkich

– To dla parafian wielka radość. Modliliśmy się o rychłą beatyfikację ks. Jana Machy. Od momentu rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Ale teraz, ta decyzja, może nawet trochę zaskakująca, że aż tak wcześnie, bardzo ucieszyła wszystkichmówi ks. Adam Brzyszkowski, proboszcz Parafii św. Józefa w Rudzie Śląskiej.

Ks. Jan Macha był współzałożycielem tajnej, antyhitlerowskiej organizacji Polska Organizacja Zbrojna. Pomagał represjonowanym. Postulatorem procesu beatyfikacyjnego Jana Machy był ks. dr Damian Bednarski.

Ks. Jan Macha był współzałożycielem tajnej, antyhitlerowskiej organizacji Polska Organizacja Zbrojna
Ks. Jan Macha był współzałożycielem tajnej, antyhitlerowskiej organizacji Polska Organizacja Zbrojna

– Ostatecznym impulsem była Msza Św. sprawowana w 70. rocznicę śmierci ks. Jana. Ta Msza była w areszcie śledczym, w miejscu gdzie on zginął, w 2012 roku. Wtedy ks. abp Wiktor Skworc podjął decyzję – ruszamy z procesem mówi ks. dr Damian Bednarski, postulator w procesie beatyfikacyjnym.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy dojdzie do beatyfikacji ks. Jana Machy. Z kolei jutro, w rocznicę śmierci księdza, w katowickim areszcie zostanie odprawiona Msza Św., której będzie przewodniczył abp Wiktor Skworc.

 

autor: Paweł Jędrusik

TOP 5 SILESIA FLESZ: Prohibicja w Katowicach i czy to UFO rozwaliło Rudę Śląską?
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close