Region

Kto parkuje w Katowicach? Statystyki jasno to wskazują

Katowice przeprowadziły badanie parkowania w Śródmieściu. Statystyki nie pozostawiają złudzeń: aż 57 proc. samochodów, które parkują na zarządzanych przez MZUIM parkingach pochodzi spoza Katowic. Aż 47 proc. samochodów parkuje w analizowanym obszarze na 3 godziny lub dłużej, z czego samochody spoza Katowic stanowią aż 61,3 proc.

TOP 5 Silesia Flesz: 5 tysięcy za wycieczkę do lasu, albo na myjnię! To nie żart!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Jesienią 2018 roku obiecałem mieszkańcom zmianę polityki parkingowej. Zobowiązałem się do wprowadzenia podwyżek cen w Strefie Płatnego Parkowania przy jednoczesnym zapewnieniu zniżek dla mieszkańców Katowic, którzy odprowadzają tutaj podatki. Sytuacja Katowic pod względem parkowania jest szczególna. To właśnie u nas swoją siedzibę ma wiele instytucji, uczelni wyższych czy też firm, w których pracują osoby z całej metropolii. Codziennie do Katowic przyjeżdża 120 tys. osób do pracy – z czego wielu samochodami. Aby naszą politykę parkingową dopasować do potrzeb mieszkańców, a jednocześnie wpisać ją w nasze inne działania w obszarze budowania transportu zrównoważonego poleciłem wykonanie kompleksowych badań parkowaniapodkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowice.

Łączna pojemność parkingów w obszarze opracowania to 27 698 miejsc parkingowych – z czego 43 proc. to pojemność parkingów zarządzanych przez MZUIM. Oznacza to, że Miasto Katowice może prowadzić politykę parkingową dla blisko 12 tysięcy miejsc postojowych. Pozostałe 57 proc. miejsc parkingowych nie jest w zarządzie MZUIM.

W Strefie Kultury znajduje się 621 miejsc parkingowych, a wskaźnik rotacji parkowania dla tego obszaru wynosi zaledwie 1,77. – Dane parkowania w Strefie Kultury jasno pokazują, że wiele osób wykorzystuje to miejsce jako darmowy, całodzienny parking, wykorzystywany przy dojeżdżaniu do pracy. Największa ilość jednocześnie zaparkowanych pojazdów występuje w przedziale godzinowym od 15.00 do 16.00 i wynosi 895 pojazdy, co stanowi ok. 144 proc. pojemności parkingów, zatem ok. 44 proc. pojazdów parkuje w miejscach niedozwolonych. W okresie tym aż 84 proc. zaparkowanych pojazdów posiadało rejestrację spoza Katowic – podkreśla naczelnik Bogusław Lowak. Pomimo wielokrotnych kontroli Straży Miejskiej oraz apeli o parkowanie w miejscach wyznaczonych Strefa Kultury notorycznie jest rozjeżdżana przez nielegalnie parkujące pojazdy. Dlatego już w zeszłym roku władze Katowic zapowiedziały, że obszar ten zostanie objęty płatnym parkowaniem. Dodatkowo powstanie tam parking wielopoziomowy niezbędny do obsługi dużych wydarzeń odbywających się w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Źródło: Katowice.eu

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Powstał pierwszy maskomat. Maseczki za darmo w Bielsku-Białej! [WIDEO]

Studenci WST w Katowicach uszyli maseczki dla lekarzy. Trafiły już do Chorzowa [WIDEO]

Śląska tarcza antykryzysowa. Pomóc chcą Katowice i województwo śląskie

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close