reklama
Wiadomość dniaZdrowie

Leczenie Post-Covid-19. Naukowcy ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego uczą pacjentów rehabilitacji po koronawirusie

reklama

Ślady po Covid-19 są trudne do zatarcia. Jak się okazuje, coraz więcej osób po przebyciu choroby potrzebuje długotrwałej rehabilitacji. Powikłania zakażenia opisują naukowcy Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w pierwszej w Polsce i Europie publikacji dotyczącej tak zwanego leczenia Post-Covid-19.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

reklama

– Większość objawów powinna ustąpić w ciągu trzech miesięcy. Jeżeli objaw się utrzymuje przewlekle, on z całą pewnością wymaga skupienia się na tym objawie – alarmuje dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, redaktor publikacji “Kompleksowa opieka nad chorym z zespołem Post-COVID-19 (PC19)”

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Hospitalizowani pacjenci otrzymują dokładną instrukcję, jak w warunkach domowych dbać o sprawność po przebytym zakażeniu. Jednak fizjoterapeuci wciąż otrzymują sygnały, że ta wiedza wymaga poszerzenia. Dlatego Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach postanowiło podpowiedzieć pacjentom jak neutralizować skutki przebytej choroby.

-Stworzyliśmy pięć instruktażowych ćwiczeń, zestawów ćwiczeń dla pacjentów właśnie po przebytej chorobie Covid. Po to, żeby zwiększyć ich wydolność ogólną ustroju, ponieważ często ci pacjenci mają problem z dusznościami, z atakami duszności, z osłabieniem ogólnej wydolności fizycznej – wyjaśnia Anna Rodzeń, fizjoterapeutka UCK w Katowicach

Ćwiczenia są proste i każdy, kto zmaga się z trudnościami w oddychaniu, może wykonać je samodzielnie. Wystarczy krzesło, mata do ćwiczeń albo koc. Tak niewiele, a tak wiele. Bo jak podkreślają fizjoterapeuci, prawidłowo wykonane ćwiczenia przyczyniają się do poprawy wydolności oddechowej.

-Zaczynając od ataków duszności, aby pacjenci, kiedy mają ataki duszności mogli przeprowadzić sobie takie ćwiczenia, aby złapać oddech. Poprzez ćwiczenia oddechowe, aby zwiększyć tą pojemność płuc, aby nie mieli problemów z oddychaniem, też ze sprawnością fizyczną – tłumaczy Radosław Pasławski, fizjoterapeuta UCK w Katowicach.

Jak podkreśla rzecznik Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach, inicjatywa powstania filmów instruktażowych wyszła od samych fizjoterapeutów. Pomysłodawcom zależało, aby profesjonalnie zrealizowane instrukcje miały zasięg nie tylko regionalny, ale ogólnopolski.

 

autor: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Marszałek Chełstowski: Na 100. rocznicę 3. Powstania Śląskiego powstanie serial! [WIDEO]

Radny z Sosnowca został sprzedawcą ziemniaków! Dresik zamiast garnituru, worki w klasyku zamiast BMW [WIDEO]

Są nowe punkty szczepień na Śląsku, są tez nowe problemy. Pacjentów z covidem wożą już do innych województw!

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button