Region

Liczba zakażeń w Polsce nie spada, ale uczniowie wrócą do szkół już 1 września [WIDEO]

Powrót do szkół od 1 września. Korytarze szkolne za niespełna miesiąc nie mają być już puste.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Chcemy, aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół. Dlatego też wyraźnie mówimy to, co powiedział pan premier, inspektor sanitarny i minister zdrowia, chcemy, aby takim podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym był ten tradycyjny model, w którym dzieci spotykają się z nauczycielami – Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie dzieci będą ponownie chodziły do szkół, przedszkoli i żłobków. System ma być mieszany. To znaczy, że w zależności od sytuacji epidemiologicznej możliwe będzie też częściowe, a nawet całkowite uczenie się na odległość. Miasta biorą pod uwagę jeszcze jedną możliwość.

Rozpatrujemy trzy scenariusze i byliśmy gotowi właściwie już w połowie lipca z takimi rozwiązaniami. Oczywiście, chcielibyśmy, żeby wszystko wróciło do normy rzeczywistej, żeby dzieci były w szkole, w przedszkolach, w placówkach. Ale mamy też świadomość, że sytuacja jest ciągle dynamiczna. W związku z tym jest wariant „B”, czyli praca hybrydowa i wariant „C”, czyli zawieszenie jednej jednostki bądź więcej niż jednej jednostki. – mówi Grażyna Burek, Wydział Edukacji i Sportu, UM Katowice.

Nauczyciele i związkowcy mają wiele wątpliwości i zastrzeżeń do działań ministerstwa.

Cieszymy się, że może będzie można zacząć normalną pracę, ale z drugiej strony nie widzimy żadnej próby zabezpieczenia zarówno naszych wychowanków, jak i nas przed ewentualnym zagrożeniem pandemicznym. Nie da się utrzymać dystansu społecznego w szkole na przykład w starym budynku, gdzie jest na przykład 700 uczniów i ciasne wąskie korytarze – Grażyna Hołyś-Warmuz, Okręg Śląski ZNP.

Wiele osób sceptycznie podchodzi do otwarcia szkół i przewiduje, że tak szybko jak zostaną uruchomione, tak prędko zostaną zamknięte. Zwłaszcza, że liczba i przyrost przypadków koronawirusa teraz jest znacznie wyższa niż w momencie, gdy 12 marca zadecydowano o tym, że uczniowie do szkół chodzić nie będą.

Autor: Łukasz  Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rusza KONKURS „Historyczna Pocztówka z Wakacji – 100 nagród na 100 lecie Powstań Śląskich”

Koronawirus na Śląsku: Już połowa gości z wesela pod Pszczyną ma koronawirusa

Bon Turystyczny 2020: Coraz więcej miejsc wypoczynku w bazie Polskiego Bonu Turystycznego

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close