Region

Ruda Śląska w czerwonej strefie! Będą wyrzucać ludzi z autobusów i tramwajów, które tamtędy przejeżdżają?

Na obecną chwilę trudne albo wręcz niemożliwe jest zastosowanie ograniczeń na naszym obszarze – powiedział Michał Wawrzaszek. Zarząd Transportu Metropolitalnego. Dzisiaj ministerstwo zdrowia zapowiedziało zmiany w całej Polsce. Wytypowano powiaty, w których ponownie będzie wprowadzone zostaną obostrzenia.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Zostały one na mapie oznaczone kolorem żółtym i czerwonym. W woj. śląskim jest pięć takich powiatów: pszczyński, Ruda Śląska, rybnicki, Rybnik i wodzisławski . Te z mniejszym przyrostem zakażeń COVID-19 są „żółte”. W naszym regionie to Jastrzębie Zdrój, Żory i powiat cieszyński. Nie wszyscy mieszkańcy Rudy Śląskiej są już świadomi, że czeka ich powrót do najbardziej rygorystycznych zasad. Inni uważają, że to dobra decyzja.

Tak, niech tak zostanie, bo przyjdzie wrzesień i październik. Będzie gorzej. Tak sądzę i tak czuję.Już to mówiłam od początku, że tego się tak szybko nie pozbędziemy – mówi Lena Mastalska, mieszkanka Rudy Śląskiej.

Zaskoczenia nie ukrywają władze miasta. Prezydent Rudy Śląskiej jest też oburzona, że o wszystkim dowiaduje się z mediów.

Spodziewaliśmy się jakichś działań. Jesteśmy tylko zbulwersowani sposobem podania tej informacji. Na konferencji prasowej, której nikt wcześniej nie zapowiedział. Nie ma też konkretnych działań, na czym –oprócz noszenia maseczek – będzie to wszystko polegać. Trzeba pamiętać, że Ruda Śląska nie jest wyspą.Mało tego, Ruda Śląska jest w centrum aglomeracji, więc ma wyglądać w przyszłości transport? Jesteśmy bardzo ciekawi – mówi Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej.

W „czerwonych” powiatach nie będzie można organizować wydarzeń kulturalnych, a wydarzenia sportowe odbywały się będą bez publiczności. Zamknięte zostaną kina, siłownie i wesołe miasteczka.Ograniczenia powrócą w lokalach gastronomicznych i kościołach. Limit 50 osób będzie obowiązywał na weselach, pogrzebach i imprezach rodzinnych.

Problemem nie do przeskoczenia może być i najprawdopodobniej będzie komunikacja miejska. Przez Rudę Śląską do innych miast przejeżdża 35 linii autobusowych i tramwajowych.

Skontaktowaliśmy się z przedstawicielami rządu. Poprosimy ich o to, aby przekazali nam dodatkowe informacje i przede wszystkim uwzględnili specyfikę naszego regionu w tych zapowiedzianych ograniczeniach. Wydaje się, że na obecną chwilę trudne albo wręcz niemożliwe jest zastosowanie ograniczeń na naszym obszarzemówi Michał Wawrzaszek. Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Zgodnie z projektem rozporządzenia do pojazdów komunikacji miejskiej będzie mogło ponownie wsiąść tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących. Jak mówi ekspert, zaostrzenie zasad to właściwy krok.

Słyszałem głosy kontestujące ze strony samorządowców, „dlaczego?” i czy to jest dobra decyzja. Jako lekarz i konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, wypowiadam się za tymi właśnie ograniczeniami. Jeżeli my ich nie wdrożymy, a szczególnie w tych powiatach, które teraz są zdefiniowane jako czerwone, to możemy mieć lawinowy wzrost zachorowań i sięgający liczb takich, który tu jeszcze nie widzieliśmy – mówi Włodzimierz Mazur, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Nowe przepisy mają wejść w życie od najbliższej soboty, 8 marca. Dzisiaj padł kolejny rekord liczby przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Ich liczba w ciągu doby wzrosła o 725.

Autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rusza KONKURS „Historyczna Pocztówka z Wakacji – 100 nagród na 100 lecie Powstań Śląskich”

Koronawirus na Śląsku: Już połowa gości z wesela pod Pszczyną ma koronawirusa

Bon Turystyczny 2020: Coraz więcej miejsc wypoczynku w bazie Polskiego Bonu Turystycznego

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

2 thoughts on “Ruda Śląska w czerwonej strefie! Będą wyrzucać ludzi z autobusów i tramwajów, które tamtędy przejeżdżają?”

  1. No niech spróbują!!! Będzie chaja albo wojna domowa. Jak ciul Szumowski chce to tak będzie w końcu taki ciulowy rząd wybrali emeryci i spółka. Nikt mnie do niczego nie zmusi bo to zapewnia mi konstytucja, a jak się cos nie podoba to spotkamy sie w sądzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close