RegionWiadomość dnia

Likwidacja kopalni Silesia. Wydobycie do końca 2021 roku. Co z górnikami?

Koniec kopalni Silesia? Z potwierdzonych informacji wynika, że wydobycie węgla w kopalni Silesia zostanie zatrzymane pod koniec 2021 r. Teoretycznie związkowcy nie są zaskoczeni takim scenariuszem, bo o sprawie potencjalnego zamknięcia kopalni wiedzieli już od maja br.

 

 

Czy to już druga fala koronawirusa? Znowu testy na kopalniach! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

Jednak w lutym br. zostali przyjęci ostatni nowi pracownicy, którym – jak twierdzą obiecywano zawodową stabilizację. Przeprowadzony audyt wykazał możliwe spore zyski kopalni na najbliższych 9 latach. Według zapisów z ostatniego walnego zgromadzenia, w grę wchodzi też sprzedaż spółki, ale i tu sprawa się komplikuje bo zarząd nie odpowiada potencjalnym inwestorom.

– Jako związki zawodowe, jako Solidarność oczywiście nie poddajemy się, w dalszym ciągu jakby szukamy ewentualnego rozwiązania tego problemu. Bo to dla nas jest oczywiście problem, bo to jest być może utrata miejsc pracy, ale z drugiej strony to jest to jak już górnicy ze Silesii wielokrotnie pokazali my się nie poddajemy, szukamy sobie właśnie inwestora, rozmawiamy z inwestorami, rozmawiamy z inwestorami z kapitałem amerykańskim, z kapitałem takim globalnym – zaznacza Grzegorz Babij, szef NSZZ „Solidarność” kopalnia Silesia.

Biorąc pod uwagę dodatkowe złoża rezerwowe, to pod kopalnią Silesia znajduje się blisko miliard ton węgla do wydobycia. Do końca 2021 r. mają być eksploatowane tylko 4 ściany – dwie, które już fedrują, oraz dwie nowe, które zostały przygotowane niedawno.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pocięte dziecko z poderżniętym gardłem w Tychach! Są NOWE FAKTY i ustalenia!

Koronawirus: Dwa dni i dwa rekordy z rzędu! Będą dodatkowe obostrzenia? Jeśli tak, to tylko w regionach!

Tragedia w Rudzie Śląskiej! Roczne dziecko wypadło z okna na pierwszym piętrze

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close