AlarmKrajRegionWiadomość dnia

Koronawirus: Dwa dni i dwa rekordy z rzędu! Będą dodatkowe obostrzenia? Jeśli tak, to tylko w regionach!

657 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. To kolejny rekord dobowy, o którym w piątek, 31 lipca poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Po raz kolejny najwięcej przypadków jest w województwie śląskim – tym razem to aż 227 osób. Zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Ustalono, że jeśli wrócą niektóre obostrzenia – to tylko w granicach niektórych regionów.

 

 

Czy to już druga fala koronawirusa? Znowu testy na kopalniach! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

Po drugim z rzędu rekordzie nowych przypadków koronawirusa w Polsce, zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego. Co ustalił? Jak przekazał Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu – rząd przyjął pewne warianty, jakie będą możliwe do przyjęcia w najbliższym czasie w Polsce. Chodzi oczywiście o obostrzenia, które miałyby powstrzymać rozwój pandemii koronawirusa w Polsce.

Rządowy zespół podsumował ostatnie informacje dotyczące zakażeń COVID-19 w Polsce. Omawiano także nowe ogniska zakażeń. Na tej podstawie przyjęto pakiet decyzji i planów, odnośnie najbliższych tygodni. Na razie jednak Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego nie podjął żadnych nowych decyzji w zakresie obostrzeń w kraju.

Są za to gotowe warianty działań, ale jeśli zostaną wdrożone, to jak zaznaczył rzecznik prasowy rządu – bardziej będą wprowadzane w zakresie regionalnym niż krajowym. (…) -nie skłaniamy się ku wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń, które miałyby obowiązywać w skali całego kraju powiedział Piotr Müller.

Trwają wakacje, zwiększyła się migracja Polaków, do tego stale luzowane są kolejne restrykcje, które na mieszkańców Polski były nałożone w związku z pandemią COVID-19. Niestety Polacy często nie stosują się do zaleceń Ministra Zdrowia. W sklepach maseczek nie nosimy, rąk nie dezynfekujemy, a o utrzymywaniu społecznego dystansu w ogóle nie ma mowy.

-Wszyscy chcieliśmy normalności, chcemy oczywiście swobód, dlatego przy spadku zachorowań podjęto takie a nie inne decyzje. Sytuacja epidemiologiczna zmienia się i nie jest wykluczone to, że te obostrzenie i reżim może być wprowadzone ponownie. Powiedzmy jedna jaskółka nie czyni wiosny, w tej chwili wzrost jest istotny ale nie stanowi jeszcze takiego olbrzymiego napływu, ale to co zrobimy, czyli właśnie ta redukcja, te obostrzenia mogą hamować nasze nieodparte chęci do korzystania ze swobody –  mówi Grzegorz Hudzik, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

 

W województwie śląskim aktualnie chorych jest około 2 tysięcy osób. Od początku pandemii przeprowadzono już prawie 220 tysięcy badań, zmarło 390 osób.

 

Czy taki skokowy wzrost zakażeń może oznaczać nowe obostrzenia? Wg rzecznika rządu, po obradach Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, regionalne podejście do zaostrzenia obostrzeń związanych z koronawirusem dotyczyć może ponad 20 powiatów. To te powiaty w Polsce, gdzie najszybciej rośnie liczba zakażeń i gdzie są nowe duże ogniska zachorowań.

Czy nowe obostrzenia dotyczyć będą całych województw? Wg rzecznika rządu może chodzić o 3 województwa. Które? Można się domyśleć, patrząc w statystykę dynamiki wzrostu zakażeń koronawirusem. Kiedy możemy spodziewać się informacji na temat nowych obostrzeń? Rzecznik rządu zapewnił, że opinia publiczna będzie w tej kwestii informowana na bieżąco.

 

autor: Bartosz Bednarczuk
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

„Śląsk to taka kraina, gdzie chłopcy z kilofami i kiblami latają za węglem” – czyli co dalej z Polską Grupą Górniczą?

Koronawirus: 33 zakażenia na weselu w powiecie pszczyńskim!

Gliwice: Mieszkańcy ratują Wilcze Doły i zlecają własne ekspertyzy! Nie chcą zbiornika retencyjnego [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close