KrajRegion

Major HUBAL ma swój pociąg! Można już pojechać „Hubalczykiem” [ZDJĘCIA]

Legendą był jeszcze za życia. Przez lata zapomniany, teraz historia jego bohaterskiej i heroicznej walki z niemieckim okupantem wraca. A nawet wjeżdża na tory. Jeden z pociągów, jakie możecie zobaczyć na naszych torach dostał właśnie imię „Hubalczyk” – ku czci niezłomnego majora Henryka Dobrzańskiego, który nigdy nie skapitulował przed Niemcami i prowadził z nimi walkę na czele Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego aż do kwietnia 1940 roku.

 

 

Śląskie kopalnie do likwidacji! To już postanowione! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

Spółka POLREGIO, Muzeum Regionalne w Opocznie oraz stowarzyszenie „Hubalowa Rodzina” uhonorowały jednego z najważniejszych polskich bohaterów – dowódcę Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz jego żołnierzy, nadając jednemu z pociągów zaszczytne imię „Hubalczyk”.

Na dworcu kolejowym w Tomaszowie Mazowieckim można było oglądać skład SA 139 LINK, który został przyozdobiony specjalnie na tę okazję stworzoną grafiką prezentującą majora i jego żołnierzy.

Major HUBAL ma swój pociąg! Można już pojechać „Hubalczykiem” źródło: http://www.muzeumopoczno.pl
Major HUBAL ma swój pociąg! Można już pojechać „Hubalczykiem” źródło: http://www.muzeumopoczno.pl

– Mamy nadzieję, że pociąg „Hubalczyk” przyczyni się do wzrostu świadomości historycznej i wiedzy o polskich bohaterach II wojny światowej. Historia „Hubala” i jego oddziału to w końcu nasze wspólne dziedzictwo, warto o niej pamiętać – powiedział rozpoczynając uroczystość Krzysztof Urbaniak, dyrektor Łódzkiego Zakładu POLREGIO Sp. z o.o. Głos zabrali także wicemarszałek województwa łódzkiego – Zbigniew Ziemba oraz poseł na Sejm RP – Robert Telus, zgodnie podkreślając wielką rolę jaką spełni „Hubalczyk” w kształtowaniu świadomości historycznej zwłaszcza najmłodszego pokolenia.

Nadania nazwy i symbolicznego przecięcia biało-czerwonej wstęgi dokonali przede wszystkim obecni na uroczystości potomkowie żołnierzy majora „Hubala” – płk Wiesław Margas – wnuk Gajowego Jana Barana z Zych, Sylwester i Radosław Wilk – synowie hubalczyka Franciszka Wilka z Opoczna, Maciej Szufladowicz – syn hubalczyka Józefa Szufladowicza z Poświętnego, Tadeusz Jura ze Studzianny.

Major HUBAL ma swój pociąg! Można już pojechać „Hubalczykiem” źródło: http://www.muzeumopoczno.pl
Major HUBAL ma swój pociąg! Można już pojechać „Hubalczykiem” źródło: http://www.muzeumopoczno.pl

Dużą atrakcją był inauguracyjny przejazd „Hubalczykiem” do Opoczna, gdzie w miejscowym Muzeum Regionalnym miała miejsce dalsza część uroczystości rozpoczęta przez dyrektora placówki Adama Grabowskiego. Symboliczną minutą ciszy uczczono pamięć zmarłej w tym roku córki mjr. „Hubala” – Krystyny Sobierajskiej. W opoczyńskim Muzeum otwarta została wystawa poświęcona majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu „Hubalowi” a także zbudowanemu 35 lat temu statkowi MS „Major Hubal”.

Kanwą ekspozycji jest natomiast wyjątkowy portret majora „Hubala”, który na pokładzie masowca pływał aż do momentu jego złomowania w 2013 r. W krótkich słowach historię pozyskania tego obrazu przez opoczyńskie Muzeum opowiedział Łukasz Ksyta ze stowarzyszenia „Hubalowa Rodzina”. Wiele szczegółowych informacji o samym statku, momencie jego wodowania, rejsie próbnym i podniesieniu bandery, przedstawił z kolei Andrzej Kobalczyk, któremu dane było w 1985 r. uczestniczyć w rejsie próbnym MS „Major Hubal” po Bałtyku.

 

źródło: http://www.muzeumopoczno.pl
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Piranie u nas są już nie tylko w Rybniku! Właśnie złapano 3-kilogramową!

Prohibicja w dwóch kolejnych dzielnicach Katowic. Jakich?

Piast Gliwice – Lech Poznań. Ten mecz dla Gliwiczan to będzie sprawdzian!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close