RegionWiadomość dnia

Mieszkańcy Gliwic oburzeni! Kto wycina drzewa wzdłuż Kłodnicy? Miasto odpowiada

Wielu gliwiczan zbulwersowanych zasypuje magistrat i służby pytaniami o ludzi w pomarańczowych kamizelkach, wycinających na potęgę drzewa wzdłuż koryta rzeki Kłodnica. Miasto od razu odpowiada: To nie my! I wskazuje tych, którzy drzewa wycinają i dlaczego!

 

 

Maracana w Katowicach? Cena za stadion jak z kosmosu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

W ostatnich dniach niepokój gliwiczan wzbudza wycinka drzew w okolicach Kłodnicy w dzielnicy Łabędy. Urząd Miejski w Gliwicach postanowił wyjaśnić tę sprawę.

– Gospodarzem skarp rzeki Kłodnicy jest Państwowe Gospodarstwo Wodne WODY POLSKIE Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Dlatego też zwróciłem się do nich o pełną informację dotyczącą usuwania drzewostanu – mówi p.o. prezydenta Gliwic Janusz Moszyński.

Okazało się, że z mocy obowiązującego prawa drzewa i zakrzewienia muszą być usuwane z wałów przeciwpowodziowych oraz z terenu znajdującego się w odległości mniejszej niż 3 metry od stopy wału, ponieważ stwarzają zagrożenie. – W czasie burz i porywistych wiatrów może dojść do ich połamania, co może utrudnić spływ wód wysokich i przyczynić się do lokalnych podtopień oraz powodzi. Wycinki takie podyktowane są interesem społecznym. To właśnie bezpieczeństwo mieszkańców, ich dobytku, miejsc pracy, ośrodków naukowych i kulturalnych stanowi priorytet gliwickich WÓD POLSKICH pisze Łukasz Lange, dyrektor RZGW w Gliwicach.

Do tej pory Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach zdecydował o wycięciu 114 drzew rosnących na skarpie odwodnej lewego wału przeciwpowodziowego Kłodnicy przy Parku Chrobrego. Do końca roku usuniętych ma być jeszcze 30 drzew, rosnących powyżej ul. Staromiejskiej w Łabędach.

– W całej tej sprawie jedno jest pocieszające – RZGW w Gliwicach dokona w przyszłym roku tzw. nasadzeń zastępczych. Nowe drzewa pojawią się już nie na wałach, a w granicach miasta, po uwzględnieniu sugestii mieszkańców i fachowców-dendrologów podkreśla Janusz Moszyński.

 

źródło: UM Gliwice
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Sosnowiec: Strzelanina w mieście! Obława za mężczyzną, który ostrzelał przystanek autobusowy! [WIDEO]

Pogrzeb rodziny ze Szczyrku, która zginęła w wybuchu gazu odbędzie się 19 grudnia

Premier Morawiecki na obchodach rocznicy pacyfikacji KWK Wujek: Byliśmy karmieni kłamstwami! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close