RegionWiadomość dnia

Mieszkańcy Pszczyny inwestują w miasto… śmieciami

Pszczyna rozpoczęła pilotażowy program zbiórki plastikowych butelek i puszek. Na terenie miasta pojawił się pierwszy automat do selektywnej zbiórki odpadów. Można tam wrzucać aluminiowe puszki i plastikowe butelki, których przed wyrzuceniem nie trzeba specjalnie przygotowywać.

 

 

Punkty za szczepienia w Katowicach! Kto zapłaci za defiladę?

TOP 5 Silesia Flesz – Premiera niedziela 19:50

Mogą nawet nie mieć zakrętek. Najważniejsze, żeby nie miały żadnych płynów w środku. Przychodzimy do automatu, odkręcamy zakrętkę, wrzucamy ją do specjalnego otworu, a butelkę wrzucamy na specjalną windę, potem ta butelka zostaje zgnieciona. – mówi Beata Czech z wydziału gospodarki komunalnej UM Pszczyna

Ale to nie jest zwykły pojemnik. W nagrodę mieszkańcy dostają specjalny kupon.

Po wyrzuceniu butelki plastikowej do tego pojemnika – mieszkaniec ma prawo wydrukować sobie kupon i z każdej wrzuconej butelki 10 groszy zostaje przekazane na dane osiedle lub dane sołectwo gminy Pszczyna, które mieszkaniec sobie wybierze – mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.

Uzbierane pieniądze pozwolą w przyszłym roku zadecydować mieszkańcom osiedli, w co chcieliby zainwestować w mieście. Niewykluczone, że w przyszłym roku na terenie Pszczyny stanie więcej takich pojemników.

Jak skorzystać z automatu?

1. Wrzuć butelkę lub puszkę do automatu

2. Wybierz z listy, na jakie osiedle lub sołectwo chcesz przeznaczyć środki

3. Możesz wrzucić jednorazowo więcej butelek lub puszek – środki się sumują

4. Odbierz kupon potwierdzający Twój wybór

 

Automat został usytuowany przy ulicy Dobrawy w pobliżu placu zabaw oraz stacji rowerów miejskich. Jest to pierwszy tego typu automat zewnętrzny w Polsce, który przyjmuje butelki i puszki. Automat jest monitorowany i nie posiada wewnątrz środków finansowych, wydaje wyłącznie potwierdzenia w formie kuponu i przesyła informacje o przekazanych środkach do systemu komputerowego operatora.

autor: Monika Herman
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Mieszkańcy Pszczyny inwestują w miasto… śmieciami”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close