AlarmRegionWiadomość dnia

Mieszkańcy Świerklańca pytają: Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żeby założyli światła na przejściu?

Przejście dla pieszych w Świerklańcu na drodze krajowej nr 78. To tutaj niecałe dwa tygodnie temu samochód potrącił 13-letniego chłopca. Dziecko jest w stanie krytycznym. Po wypadku mieszkańcy szykują się do protestu.

 

 

Czytaj także: Polityczna burza ws. Wilczych Dołów w Gliwicach

– Chcemy, żeby Generalna Dyrekcja zauważyła naszą determinację. Właśnie dzisiaj, wiedząc już o czwartkowym proteście, GDDKiA wykasza pobocza i maluje oznakowania poziome. My na czwartek na protest zobowiązujemy się jeszcze trawniki pomalować na zielono, żeby wszystko było w porządku. Te światła w tym miejscu powstaną, ja o tym wiem. Ale, panowie dyrektorzy z Katowic, one powstaną o jedno dziecko za późno – mówi Wojciech Zontek, organizator protestu.

Mieszkańcy od 13 lat nie mogą doprosić się sygnalizacji świetlnej na dwóch skrzyżowaniach z ul. Tarnogórską.

-Wyjątkowo niebezpiecznie dlatego, że samochody jadą. Jadą, bo sobie jadą. Nie jest powiedziane, że musi tutaj ktoś ustąpić pierwszeństwa. Dzieci do szkoły przechodzą przez przejście – mówią Aleksandra i Jerzy Błaszczykowie, mieszkańcy Świerklańca.

Mieszkańcy Świerklańca pytają: Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żeby założyli światła na przejściu?
Mieszkańcy Świerklańca pytają: Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żeby założyli światła na przejściu?

Ograniczenie prędkości do 50u km/h w tym miejscu wielu kierowców ignoruje. Stąd częste kontrole policji.

-Jedna z dwóch dróg, która przecina nasz powiat. W związku z czym dosyć duży ruch przez tę drogę przechodzi. Tranzytowy, lokalny i z całego województwa, więc zagrożenie na tej drodze jest ogólnie bardzo duże – mówi asp. Michał Dzierka, zastępca naczelnika ruchu drogowego KPP w Tarnowskich Górach.

Akcję protestacyjną mieszkańców popiera tamtejszy samorząd. Urzędnicy wyliczyli już ile kosztowałoby wykonanie sygnalizacji świetlnych w dwóch newralgicznych miejscach. Jednak bez zgody właściciela mają związane ręce.

-Zarządcą tej drogi jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To oni powinni -tak mówię, bo do tej pory tego nie zrobili – tę sygnalizację wybudować. Ja w zeszłym tygodniu byłam z panem wójtem w Generalnej Dyrekcji. Ich stanowisko jest taki, że nie ma środków, żeby to zrobić. Jest taka deklaracja, że gmina znajdzie na to środki. Jeżeli tylko GDDKiA wyrazi na to zgodę, to my tę sygnalizację wybudujemymówi Anna Kubica, zastępca wójta Świerklańca.

 

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje wykonać obwodnicę, która mogłaby rozwiązać problem na trasie przebiegającej przez Świerklaniec. Ale to może jeszcze potrwać długo. Dopiero w przyszłym roku mogłoby się zacząć jej projektowanie.

-Nie została jeszcze podjęta decyzja w jaki sposób, ale zastanawiamy się jak najlepiej doraźnie poprawić bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu. Budowa obwodnicy zmieni sytuację, ale tak jak pan słusznie zauważył to nie jest jeszcze kwestia roku czy dwóch lat – mówi Dorota Marzyńska-Kotas, GDDKiA w Katowicach.

Doraźnie zamierzają działać mieszkańcy. W najbliższy czwartek od 8.00 do 11.00 będą blokowali obydwa przejścia dla pieszych na DK78. Policja wyznaczy w tym czasie objazdy dla samochodów ciężarowych drogami wojewódzkimi.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

100% głosów policzone. Słupek Dudy mniejszy, ale reelekcja niezagrożona [WIDEO] PKW podała oficjalne wyniki wyborów

Kochają się, a mogą patrzeć na siebie przez kraty! Puma Kamila Stanka trafiła do ZOO w Chorzowie [WIDEO, ZDJĘCIA]

3 osoby utonęły jednego dnia w Nakło-Chechło. Czy do tej tragedii musiało dojść? [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close