RegionWiadomość dnia

Mniej niż zawsze, ale byli. Jeźdźcy przejechali w wielkanocnej procesji konnej w Ostropie

Wielkanocny Poniedziałek to w wielu miejscowościach regionu śląskiego zwyczaj święcenia pól. W Gliwicach – Ostropie tradycja ta kultywowana jest od XVII wieku. W tym roku pandemia nie pokrzyżowała planów i choć w okrojonej liczbie uczestników, z zachowaniem reżimu sanitarnego, procesja wyruszyła zgodnie z planem.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

-Siostra pokazała nam kiedyś jak to wygląda, bardzo chcieliśmy to zobaczyć no i teraz się wreszcie udało mówi Janusz, mieszkaniec Elbląga. -Tradycja, no przede wszystkim tradycja. No i każdy chce się swoim koniem pochwalić. Kiedyś objeżdżali pola, żeby tak urodzaj, żeby rosło i przywdziewali to krzyżem. Wie pani, w drugie święto, stawiają krzyże na każdym polu. Tak to było kiedyśdodają Waldemar i Zygfryd, mieszkańcy Ostropy.

My się jedynie ostali. To jest typowe wydarzenie religijne, chociaż wiele osób mówi, że tylko jakieś folklorystyczne. Absolutnie nie. Ci ludzie, którzy tutaj jadą, szczególnie jeźdźcy z Ostropy, gospodarze, oni zawsze rzykają o dobre plony. Przede wszystkim to jest świadectwo,też o zmartwychwstałym Panu Jezusie śpiewamy – tłumaczy ks. Robert Chudoba, duszpasterz parafii w Ostropie.

-Piękna tradycja, dobrze, że ludzie to kultywują bo wiele ciekawych rzeczy już zginęło, a to może być, że tak powiem dla młodych, szczególnie dla młodych, że coś takiego należy jednak robić dodaje Janusz, mieszkaniec Elbląga.

 

autorka: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wciąż bardzo zła sytuacja pandemiczna na Śląsku. Ponad 3800 zakażeń, pogotowie jeździ głównie do covidu

Święta w maseczkach i w dystansie. Pandemia skurczyła Wielkanoc do minimum [WIDEO]

Płonął jak żywa pochodnia! Policjanci ugasili płonącego człowieka! [FOTO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close