RegionWiadomość dnia

Mysłowice: ogromne podwyżki cen wody!

Kolejne podwyżki cen wody i ścieków, tym razem w Mysłowicach. Od 25 lipca mieszkańcy zapłacą o 1,15 zł netto więcej za wodę i 1,32 zł netto więcej za ścieki. Łącznie za kubik mieszkańcy będą płacić 18,99 zł brutto. Nowa cena wody i ścieków ma obowiązywać przez trzy lata.

 

 

Wycinka w Parku Śląskim: Coraz więcej protestów w obronie drzew!

Podwyżka ceny była nieunikniona. Władze miasta wraz z zarządem spółki miejskiej musiały podjąć tę trudną decyzję, gdyż lata zaniedbań, brak inwestycji w sieć wodno-kanalizacyjną, generowanie milionowych strat rocznie przez spółkę doprowadziły do obecnego, dramatycznego stanu – czytamy na stronie miejskiej.

Zobacz także:

Kolejne podwyżki cen w Jaworznie! Tym razem za wodę!

Urzędnicy twierdzą również, że już poprzednie władze, w 2018 roku, złożyły wnioski taryfowe, które zakładały wzrost ceny wody w pierwszym roku o 1,91 zł, w drugim o 2,59, a w trzecim o 1,96 zł. Wówczas mysłowiczanie płaciliby odpowiednio: 21,34 zł, później 23,37 zł, a następnie 22,76 zł.

Nowe stawki cen za wodę i ścieki mają zacząć obowiązywać od 25 lipca. Mysłowice nie są jedynym miastem, gdzie dojdzie do podwyżek. Takie będą również między innymi w Jaworznie.

Źródło: UM Mysłowice

 

Kolejne podwyżki cen wody i ścieków, tym razem w Mysłowicach. Od 25 lipca mieszkańcy zapłacą o 1,15 zł netto więcej za wodę i 1,32 zł netto więcej za ścieki
Kolejne podwyżki cen wody i ścieków, tym razem w Mysłowicach. Od 25 lipca mieszkańcy zapłacą o 1,15 zł netto więcej za wodę i 1,32 zł netto więcej za ścieki

 

Materiał Pawła Jędrusika:

Jeszcze w tym miesiącu mieszkańców Mysłowic czekają podwyżki cen za wodę i ścieki. Woda zdrożeje o 1,15 zł netto, a ścieki o 1,32 zł netto. Łącznie za kubik wody mieszkańcy będą płacić 18,99 zł brutto. Prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz tłumaczy, że podwyżki są konieczne między innymi ze względu na ogromne zadłużenie miejskiej spółki wodociągowej.

– Tam przez wiele lat na koszt naszego miasta, na koszt kredytów, żył zarząd, żyli pracownicy. Spowodowało to ogromne długi. W tej chwili, gdyby patrzeć przez pryzmat i długów i odsetek, do spłaty mamy grubo ponad 200 mln zł. I między innymi to jest to co nas teraz czeka, czyli podwyżkimówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

 

Więcej zapłacą też mieszkańcy sąsiedniego Jaworzna. Tam metr sześcienny wody będzie droższy o 1,32 zł brutto i będzie kosztował 15,50 zł.

– Związane jest to między innymi z tym, że od ponad 7 lat niezmieniona była cena wody na terenie Jaworzna. Przeprowadziliśmy szereg inwestycji o wartości blisko 300 mln zł, a przed nami kolejne. Zmieniają się warunki rynkowe, gospodarcze, zmieniają się warunki związane z finansowaniem inwestycji i to przede wszystkim spowodowało, że ta cena w 2019 roku na terenie miasta Jaworzna zostanie zmieniona – mówi Sławomir Grucel, Wodociągi Jaworzno sp.z o.o.

 

Chodzi między innymi o inwestycje w kanalizację w dzielnicach Dąbrowa Narodowa, Byczyna i Cezarówka Górna oraz Dolna. Do tego dochodzi modernizacja oczyszczalni. Zarówno stawki z Mysłowic, jak i Jaworzna zostały już zaakceptowane przez Wody Polskie. W obydwu miastach podwyżki zaczną obowiązywać od 25 lipca.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close