MZ: Przekształcenie łóżek szpitalnych na covidowe i wprowadzenie na dużą skalę teleporad ograniczają dostępność leczenia
„Przekształcenie łóżek szpitalnych na covidowe i wprowadzenie na dużą skalę teleporad ograniczają dostępność leczenia” – przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Jak poinformował, zespół przy kierowanym przez niego resorcie opracował wytyczne, kiedy teleporada powinna być stosowana, a kiedy nie.
Gwiazda Szeryfa – serialowa nowość tylko w Telewizji TVS!
Problemy zdrowotne Polaków dotyczą całego spektrum chorób. Głównym zabójcą w Polsce pozostają choroby kardiologiczne, w drugiej kolejności choroby onkologiczne – podkreślił minister.
Minister @a_niedzielski w #MZ: Zdrowie Polaków to nie jest tylko kwestia #koronawirusa. Głównym problemem zdrowotnym są choroby kardiologiczne, przyrastająca liczba zachorowań na nowotwory. pic.twitter.com/rKmtupoDe5
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 18, 2020
Jako przyczyny ograniczenia dostępu do leczenia minister Niedzielski wymienił przekształcenie łózek szpitalnych w covidowe, ale też wprowadzenie na szeroką skalę teleporad, które „zdominowały możliwość kontaktu z lekarzem”.
CZYTAJ TAKŻE: Kontrolerzy NFZ podają się za pacjentów i sprawdzają przychodnie. Grożą karami
Kontrolerzy NFZ podają się za pacjentów i sprawdzają przychodnie. Grożą karami
Jak zaznaczył, zlecił NFZ monitorowanie dostępu do placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej – sprawdzanie, czy można się dodzwonić i kontrolowanie tych placówek, w których są problemy z „kontaktem”.
Minister @a_niedzielski w #MZ: Hasło zostań w domu nie dotyczy kontynuacji leczenia. Lekarza trzeba odwiedzać.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) November 18, 2020
Pracujący przy resorcie zespół opracował wytyczne, kiedy teleporada powinna być stosowana, a kiedy nie. Dostępność lekarza czy POZ, czy specjalisty ma swój wymiar odbijający się na zdrowiu Polaków. Zachorowania wykrywane są później, nie jest prowadzona odpowiednia profilaktyka – mówił.
Zwrócił uwagę, że problemem jest też strach, zwłaszcza osób z chorobami współistniejącymi, które są w grupie ryzyka ciężkiego przebiegu COVID-19, przed wizytą u lekarza.
Apelujemy, że hasło zostań w domu nie dotyczy kontynuacji leczenia, nie dotyczy sytuacji, gdy źle się czujemy. Lekarza trzeba odwiedzać – powiedział Adam Niedzielski.
Źródło: MZ, RMF4.pl
Spacer z Siostrami w Katowicach: Policja wlepiała mandaty uczestniczkom protestu! [WIDEO]
Katowice: Powiesili europosłów na szubienicach. Nikt za to nie odpowie, śledztwo umorzono
Nowego stadionu w Katowicach nie będzie? Bank uznał, że kasa ma iść na służbę zdrowia [WIDEO]