RegionWiadomość dnia

Spacer z Siostrami w Katowicach: Policja wlepiała mandaty uczestniczkom protestu! [WIDEO]

Demonstracje coraz mniej liczne, ale coraz bardziej konsekwentnie rozliczane przez policję. Takie tłumy zbierały się w Katowicach jeszcze kilka tygodni temu. W poniedziałek, 16 listopada policja nie pozwoliła na to, żeby demonstracja pod nazwą „Spacer z siostrami” stała się pochodem ulicami miasta. Uczestnicy zostali otoczeni.

 

 

Szczepionka na koronawirusa dla wszystkich chętnych! Kto chce? TOP 5 Silesia Flesz


-Na płycie Rynku stoi dziesięć radiowozów i 150 policjantów, a w ciemnym zaułku dopadają mnie goście w czapkach, kominach, flyersach, tacy napakowani. Machają mi czymś przed nosem i każą mi się legitymować, przyciskając mnie do ściany, do szyby, którą mam za plecami – mówi Katarzyna Majchrzak, Ogólnopolski Strajk Kobiet.

Działania policji są niezrozumiałe dla posłanki, która od samego początku uczestniczy w manifestacjach wywołanych orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego.

-Policji było bardzo dużo i policja po raz pierwszy. Otoczyła kordonem wszystkich uczestników tego spontanicznego zgromadzenia, także osoby, które pewnie gdzieś przypadkowo przechodziły przez Rynek. Częściowo nałożyła mandaty i dużo osób tych mandatów nie przyjęła. Pierwszy raz zdarza się taka sytuacja – a takich spontanicznych zgromadzeń, spotkań, spacerów – że policja w ten sposób reaguje. Zupełnie niepotrzebniemówi Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej.

Demonstracje coraz mniej liczne, ale coraz bardziej konsekwentnie rozliczane przez policję. Takie tłumy zbierały się w Katowicach jeszcze kilka tygodni temu
Demonstracje coraz mniej liczne, ale coraz bardziej konsekwentnie rozliczane przez policję. Takie tłumy zbierały się w Katowicach jeszcze kilka tygodni temu

Policja uznała, że zgromadzenie jest nielegalne, bo w sieci już od dawna pojawiło się wydarzenie zaplanowane na ten dzień.

-Aby zgromadzenie mogło być legalne minimum na trzy dni przed takim wydarzeniem, należy to zgłosić w urzędzie miasta. Pomimo tego że od ponad tygodnia to wydarzenie było ogłaszane w mediach społecznościowych, organizatorzy nie uczynili tego. W związku z powyższym zaistniało tutaj przesłanie, że jest to zgromadzenie nielegalne. Katowiccy policjanci nadali komunikat do zebranych, że uczestniczą w zgromadzeniu nielegalnym. W tych komunikatach była również informacja o opuszczeniu tego miejscamówi mł. asp. Agnieszka Żyłka, KMP w Katowicach.

Łącznie wylegitymowano 226 osób. 19 otrzymało mandaty, a 113 ich nie przyjęło i skierowane zostaną wnioski do sądu o ukaranie. Konsekwencje wobec uczestników mogą zostać wyciągnięte w związku z udziałem w nielegalnym zgromadzeniu , a wobec organizatorów z powodu przewodzenia zgromadzeniu oraz używaniu urządzeń nagłaśniających.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Masowe zwolnienia na Śląsku! Szykują je Polska Grupa Górnicza i Katowice Airport. To dopiero początek?

Katowice: Szpital tymczasowy dla chorych na COVID będzie gotowy za kilka dni [ZDJĘCIA, WIDEO]

Śląscy artyści muszą poczekać. Inni zresztą też. Ministerstwo Kultury wstrzymało wypłatę pomocowej kasy [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close