RegionWiadomość dniaZdrowie

Katowice: Szpital tymczasowy dla chorych na COVID będzie gotowy za kilka dni [ZDJĘCIA, WIDEO]

W przyszłym tygodniu szpital tymczasowy w MCK w Katowicach ma być gotowy do przyjęcia pierwszych pacjentów. Wykonane zostało już 70% prac budowlanych. W Katowicach jest już cały potrzebny sprzęt dostarczony z Agencji Rezerw Materiałowych.

 

 

Szczepionka na koronawirusa dla wszystkich chętnych! Kto chce? TOP 5 Silesia Flesz

-To ogromne zabezpieczenie dla całego regionu. Będzie takim hubem, który z jednej stron będzie przyjmował pacjentów w stanach różnych od średniego do ciężkiego. Ma z jednej strony odciążyć system, a z drugiej strony jeżeli będzie taka potrzeba to przyjmować pacjentów na bieżąco – mówi Jarosław Wieczorek, Wojewoda Śląski.

Aktualnie trwa oznakowanie łóżek i przystosowanie pomieszczeń do standardów szpitalnych, czyli np. montaż zasłonek i gniazdek elektrycznych.

Katowice: Szpital tymczasowy dla chorych na COVID będzie gotowy za kilka dni
Katowice: Szpital tymczasowy dla chorych na COVID będzie gotowy za kilka dni

-Mamy już skończoną instalację tlenową. Jesteśmy w trakcie testowania instalacji wentylacyjnej. Mamy zamontowaną także instalację sprężonego powietrza. To są te podstawowe rzeczy, które musimy przetestować, aby móc myśleć o wprowadzeniu sprzętu medycznegomówi dr n. med. Piotr Grazda, dyrektor szpitala MSWiA w Katowicach.

Do pracy w szpitalu w MCK zgłosiło się już ponad 500. To m. in. ponad 50 lekarzy, 150 pielęgniarek i inni pracownicy szpitalni. tymczasowej placówce będą również pracować ratownicy górniczy.

Na przełomie listopada i grudnia mają być kolejne dwa szpitale tymczasowe w woj. śląskim. W Pyrzowicach powstaje obiekt, który będzie mógł pomieścić 145 pacjentów. Będzie tam 10 stanowisk respiratorowych. Wybrana została też ostateczna lokalizacja trzeciego szpitala.

-Tutaj było kilka typów. Ostatecznie zdecydowano się na obiekt w Ustroniu przy ul. Sanatoryjnej, który jest placówką medyczną. Tam było izolatorium w związku z tym możliwe jest jego szybkie zaadaptowanie do potrzeb pacjentów zakażonych koronawirusemwyjaśnia Jarosław Latacz, rzecznik prasowy Węglokoks S.A.

W przyszłym tygodniu szpital tymczasowy w MCK w Katowicach ma być gotowy do przyjęcia pierwszych pacjentów
W przyszłym tygodniu szpital tymczasowy w MCK w Katowicach ma być gotowy do przyjęcia pierwszych pacjentów

Za organizację dwóch szpitali tymczasowych na terenie województwa śląskiego odpowiada państwowa spółka WĘGLOKOKS.

W szpitalu w Ustroniu ma się znaleźć 200 łóżek z możliwością rozszerzenia o następne stanowiska. Trwa rekrutacja pracowników.

-Szpitale patronackie, które koordynują pracę w tych dwóch pozostałych szpitalach, również mają kadrę medyczną. One będą wspomagać swoją kadrą. Jest ich gotowość i chęć. Jeśli będzie brakowało osób, to będą przesunięcia na choćby dyżury tych lekarzy, którzy się zgłosili poprzez stronę szpital dla śląska – mówi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy Wojewody Śląskiego.

W woj. jest obecnie 3112 łózek dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Wczoraj zajętych było 2196.

 

autor: Paweł Palacz

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Prof. Karolina Sieroń pod respiratorem – apel posła o osocze ma szeroki odzew

Premier Morawiecki: „Wierzyliśmy, że pandemia jest w odwrocie. Ja tak wierzyłem„

Wypłaty pomocy dla artystów wstrzymane! Gliński: Wyjaśnimy wszystkie wątpliwości

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close