AlarmRegion

Na śmietniku jest jakby luksusowo! Ceny śmieci na Śląsku iw Zagłębiu to jakieś wariactwo!

Duża podwyżka opłat za wywóz śmieci w Tychach. Od stycznia stawka za segregowane odpady będzie wynosić 16 zł. To o 11 zł więcej niż do tej pory.

 

 

Polska czerwoną strefą! Czy grozi nam MEGA-LOCKDOWN?! TOP 5 Silesia Flesz


-Proszę Pana widocznie jest taka konieczność, że musi być. A porządek też musi być. Miasto się nie kwapi jak na razie – mówi Zygfryd Dziura, mieszkaniec Tychów. -Tu za plecami mamy firmę, która ma jeden śmietnik tu przy garażu. Wszystko wynoszą tu. To jest śmietnik spółdzielni. Ja nie wiem, może oni płacą. Tego nie wiem. Ale dlaczego my mamy mieć podwyżkę? mówi Tomasz, mieszkaniec Tychów.

Bo mieszkańcy obowiązkowo są objęci powszechnym systemem odbioru odpadów przez miasto, a firmy podpisują umowy indywidualnie. Choć podwyżka jest duża, urząd miasta tłumaczy, że nie miał wyjścia.

-Robiliśmy analizy, szacunki i szacujemy właśnie, że koszt systemu w przyszłym roku w Tychach wyniesie 37,9 mln złotych. Gdybyśmy nie zmieniali cen i zostawili je na obecnym poziomie, czyli 15 zł za osobę segregującą odpady, to dochód gminy wyniósłby 24 mln złotych. To oznacza, że brakowałoby nam niemal 14 mln złotych – mówi Ewa Grudniok, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tychach.

Na śmietniku jest jakby luksusowo! Ceny śmieci na Śląsku iw Zagłębiu to jakieś wariactwo!
Na śmietniku jest jakby luksusowo! Ceny śmieci na Śląsku iw Zagłębiu to jakieś wariactwo!

A dołożyć z budżetu miasta do systemu gospodarowania odpadami nie można. Na zniżki mogą liczyć posiadacze karty dużej rodziny, ale też będą one mniej korzystne niż do tej pory. Zwłaszcza dla rodzin liczących powyżej 6 osób. Obecnie za 5. i kolejną osobą płaci się 1 zł, a po zmianach cała rodzina zostanie objęta zniżką w wysokości 20%.

Ma się za to zwiększyć częstotliwość odbioru odpadów wielkogabarytowych z domów jednorodzinnych. W przyszłym roku będą one zabierane wiosną i jesienią.

Duże podwyżki opłat za obiór śmieci szykują się też w innych miastach metropolii. Najszybciej odczują je mieszkańcy Sosnowca.

-Początkowo mieliśmy to zrobić już od najbliższego poniedziałku, ale na wniosek radnych zrobimy to na miesiąc później. Ta nowa stawka będzie wynosiła 27 złotych 17 groszy. Będzie zdecydowanie wyższa. Należy pamiętać ten system jest tak skonstruowany, że miasto nie może na nim ani zarabiać ani do niego dopłacać – wylicza Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Obecnie najwięcej w woj. śląskim – 36 zł na osobę – płacą za wywóz odpadów mieszkańcy Będzina.

 

autor: Paweł Palacz

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

MCK w Katowicach na rządowej mapie szpitali tymczasowych [WIDEO]

Utwór licealisty z Tychów podbija sieć! To hymn protestujących w całej Polsce [WIDEO]

Skandal w Katowicach! Ciało mężczyzny leżało przed kopalnią co najmniej 9 godzin

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close