RegionWiadomość dnia

Nadciąga fala potężnych burz! IMGW wydaje ostrzeżenia dla 9 województw! [WIDEO]

Kolejna fala burz nadciąga nad woj.śląskie! IMGW ostrzega przed burzami w piątek, 10 sierpnia. Oprócz deszczu czeka nas porywisty wiatr i grad!

 

IMGW wydał ostrzeżenia gradem dla dziesięciu województw. Najbardziej zagrożona jest Polska centralna i wschodnia. Pięciu województw dotyczą ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i drugiego stopnia przed burzami z gradem. Są to województwa: mazowieckie, północna część woj. lubelskiego, podkarpackie, świętokrzyskie i małopolskie.

Ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami i pierwszego stopnia przed burzami z gradem obowiązują w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim i śląskim. Zagrożenie upałami drugiego stopnia ogłoszono dla woj. łódzkiego i wschodniej części woj. wielkopolskiego.

W województwie lubuskim, gdzie przez trzy dni temperatury były najwyższe, słupki rtęci wskażą 24 stopnie. Najgoręcej będzie w centrum, we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju. Tam w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą 33 stopnie.

W czasie burz prędkość wiatru może osiągnąć 80 km/h i spadnie do 40 mm deszczu, możliwy jest też grad. Burz można się spodziewać na obszarze od Zatoki Gdańskiej, poprzez Warmię, Mazury, Mazowsze, przez Ziemię Łódzką, Ziemię Świętokrzyską po Małopolskę i Podkarpacie – informuje Grażyna Dąbrowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, jak bezpiecznie przetrwać burze. Nie powinno się wychodzić z domu bez konieczności. Należy również unikać otwartych przestrzeni, nie stawać przed jedynym w okolicy drzewem czy masztem oraz unikać dotykania metalowych przedmiotów. Osoby prowadzące samochód powinny zjechać na parking z dala od drzew. W górach należy jak najszybciej zejść ze szczytu. Osoby pływające powinny natychmiast wyjść z wody i oddalić się od brzegu.
(źródło: IAR/TVP Info)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close