reklama
REKLAMA
Kategorie

Nałkowska na Nałkowskiej. Mural Zofii Nałkowskiej powstał w Tychach [ZDJĘCIA]

reklama

W Tychach powstał malarsko-ceramiczny mural przedstawiający Zofię Nałkowską. Ten nietypowy projekt autorstwa duetu Czary-Mury, czyli tyszanina Marka Greli i Marty Piróg zdobi jedną ze ścian budynku zlokalizowanego przy ulicy imienia pisarki, której podobizna znalazła się na artystycznym tworzonym przez ostanie tygodnie dziele. W sobotę – 10 października odbyło się symboliczne odsłonięcie muralu.

 

 

reklama

Anty-maseczkowcy przeszli przez Katowice. Posypały się mandaty i wnioski do sądu


Mural świetnie wkomponowuje się w przestrzeń, w której powstał. – Projekt to koncepcja nie tylko malarska, ale jest także  wyjątkowy ze względu na jego akcenty ceramiczne. Tym samym nawiązuje do istniejącego już w Tychach szlaku tyskich mozaik. Pomysłodawca – Marek Grela jest nie tylko mieszkańcem miasta, ale i rewitalizowanego osiedla – mówi Małgorzata Króldyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

 

Przygotowanie ceramicznych elementów, które miały ukwiecić drzewa „rosnące” nad bohaterką dzieła było wielkim wyzwaniem. Gliniane elementy po wypaleniu w temperaturze 800 °C, szkliwieniu i ponownym wypalaniu tym razem już w 1220 °C utworzyły niemal 750 kwiatów, przy łącznej liczbie 3730 tworzących je płatków.

 

– Artyści włożyli wiele pracy i serca w tej projekt, a efekt jest zachwycający. Z powodu korowirusa nie mogliśmy zaprosić wszystkich mieszkańców na symboliczne odsłonięcie muralu, ale zachęcam wszystkim, by np. wybierając się na spacer z rodziną przyjść na ulicę Nałkowską. Mural odmienił to miejsce i mam nadzieję, że mieszkańcom tej ulicy także się podoba. Wiem, że są już pomysły kolejnych takich projektów w innych częściach miasta, z pewnością więc mural Zofii Nałkowskiej nie będzie ostatnim – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta ds. społecznych.

 

Zofia Nałkowska to uznana polska pisarka. Ale nie tylko. Posłanka do Krajowej Rady Narodowej i Sejmu Ustawodawczego, członkini Polskiego Komitetu Obrońców Pokoju, a nawet działaczka Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce. Sam autor o pomyślę jej upamiętnienia mówi:

Nałkowska na Nałkowskiej. Mural Zofii Nałkowskiej powstał w Tychach (fot. UM Tychy)
Nałkowska na Nałkowskiej. Mural Zofii Nałkowskiej powstał w Tychach (fot. UM Tychy)

Zależało nam, aby naszą bohaterkę przedstawić w sposób nieoczywisty – nie za pomocą standardowego, czarno-białego popiersia. Mural musi zaistnieć w przestrzeni, aby maksymalnie wtapiał się w otoczenie. Pomogło nam w tym zdjęcie Zofii Nałkowskiej, która z pogodną twarzą siedzi na ławce w otoczeniu przyrody. Wymarzyliśmy sobie, aby w naszym projekcie siedziała w pobliżu
kwitnącego drzewa wiśniowego, brzóz, krzewów, dmuchawców i z uśmiechem przypatrywała się ulicy, której patronuje. Koncepcja ta znakomicie koresponduje z przydomowymi ogródkami, drzewami wzdłuż budynku, a nawet posadzonymi wokół przedszkola tujami. Jest integralną częścią krajobrazu. Chcieliśmy, aby bohaterka była taka, jak mieszkańcy ulicy. Odpoczywała na ławce z postawioną obok torebką i kurtką na kolanach. Zwykła, a jednocześnie niezwykła – mówi Marek Grela, współautor muralu, razem z Martą Piróg tworzący grupę CZARY-MURY.

 

Podczas symbolicznego odsłonięcia muralu artyści podziękowali władzom miasta, Miejskiemu Centrum Kultury, za zaufanie i wsparcie oraz mieszkańcom ulicy Nałkowskiej, którzy każdego dnia obserwowali ich pracę, doradzali, dyskutowali, a nawet przynosili kawę i ciasto.

 

– To wspaniałe, jak ten projekt połączył mieszkańców. To ważny, a może najważniejsze efekt realizacji takich pomysłów. Dzięki niemu ludzie się znów spotkali, niektórzy dopiero poznali – mural Nałkowskiej będzie nam wszystkim – mieszkańcom ul. Nałkowskiej w Tychach o tym przypomniał – mówił podczas sobotniego odsłonięcia muralu Marek Grela – jego współautor, mieszkaniec ulicy Nałkowskiej w Tychach.

 

Tyski mural powstał w ramach Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy. Autorzy muralu, Marek Grela i Marta Piróg, poprowadzą także warsztaty pt. „Tychy – pejzaż malarsko-ceramiczny” w klubach osiedlowych Orion oraz Olimpia Tyskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „OSKARD”, a efekty pracy można będzie zobaczyć w grudniu. Tematem będą prace wykonane tą samą techniką, co mural z Nałkowską. Wystawa efektów tych spotkań będzie można zobaczyć na początku grudnia.

 

 

źródło: UM Tychy

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Nie żyje młody nauczyciel z Zawiercia, który miał koronawirusa. Miał zaledwie 31 lat

Trzy osoby zginęły w koszmarnym wypadku na S1 w Mierzęcicach. [WIDEO, ZDJĘCIA] Są nowe fakty w tej sprawie

Telefon z prośbą o kasę na leczenie koronawirusa to oszustwo! Uważajcie!

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button