Nie ma czym oddychać! Tak złej jakości powietrza tej jesieni na Śląsku jeszcze nie było!
Uciążliwe efekty rozpoczętego niedawno sezonu grzewczego już dają się we znaki. Jakość powietrza na Śląsku i w Zagłębiu jest fatalna. Wielokrotnie przekroczone normy jakości są w województwie śląskim niestety smutną codziennością. W czołówce smogowego rankingu jest m.in. Rybnik, którego władze nie siedzą jednak z założonymi rękami i próbują pokonać problem.
ZOBACZ TAKŻE: Czeka nas masowe testowanie na koronawirusa?! TOP 5 Silesia Flesz
-Miasto ogromne inwestycje poczyniło w tym zakresie. Wydaliśmy od 2015 roku ponad 100 mln zł. Na walkę ze smogiem. To są głównie termomodernizację i wymiany źródeł ogrzewania. Ponad 16 mln poszło na dotacje dla mieszkańców i aktualnie mieszkańcy korzystają z programu czyste powietrze. Wiem, że mieszkańcy aktywnie tam aplikują o dotacje – mówi Agnieszka Skupień rzecznik prasowy UM Rybnik.
Niechlubnym liderem na czarnej smogowej mapie jest Pszczyna. I podobnie jak w przypadku Rybnika, także i tu miejskie władze starają się jednak jakoś zaradzić problemowi szukając m.in. rządowego wsparcia w walce ze smogiem.
– Minister Kurtyka odwiedził Pszczynę i deklarował wprowadzenie pilotażowego programu dedykowanego specjalnie Pszczynie. Liczymy na pozyskanie co najmniej 20 mln zł aby oczywiście w dalszym ciągu niwelować to zagrożenie, które jest w powietrzu czyli po prostu walczyć o czyste powietrze – mówi Piotr Łapa rzecznik prasowy UM Pszczyna
A w walce o czyste powietrze mają pomóc m.in. drony. Wiele miast już wykorzystuje je do pobierania próbek dymu z kominów. Ostatnio dwa drony za ponad 30 tys kupił dla Straży Miejskiej Sosnowiec. Do tej pory miasto korzystało z usług firm zewnętrznych.
-Uczyliśmy się obsługi tych dronów, podglądaliśmy, a także zaglądaliśmy w jaki sposób tutaj te firmy przeprowadzają te kontrole. Wcześniej też przygotowaliśmy mapę smogową i dzięki temu wiemy, w której części naszego miasta mamy największy problem jeśli chodzi o smog. I teraz strażnicy miejscy mogą już sami wykonywać te pomiary. Też mają z racji pełnienia swojej funkcji dobrą wiedzę, dużą wiedzę na temat tych miejsc gdzie problem smogu jest najwyższy – mówi Rafał Łysy rzecznik prasowy UM Sosnowiec
W ramach programu Czyste Powietrze można korzystać z dotacji do wymiany pieców czy ocieplania domów. Coraz częściej też pojawiają się dofinansowania do paneli fotowoltaicznych. Rządowy program ma działać do 30 czerwca 2029 roku.
autor: Łukasz Majewski
Lewy doceniony. Lewandowski z nominacją do Drużyny Roku UEFA 2020
Nareszcie!!! Śląskie szpitale wkrótce zaczną przyjmowanie pacjentów nie-covidowych!
Miliony pieniędzy poszło, niekończące się dysputy, nieustająca bohaterska walka i szumne hasła, tylko smog jest jaki był – i będzię coraz większy.