AlarmRegionWiadomość dnia

Nie ma czym oddychać! Tak złej jakości powietrza tej jesieni na Śląsku jeszcze nie było!

Uciążliwe efekty rozpoczętego niedawno sezonu grzewczego już dają się we znaki. Jakość powietrza na Śląsku i w Zagłębiu jest fatalna. Wielokrotnie przekroczone normy jakości są w województwie śląskim niestety smutną codziennością. W czołówce smogowego rankingu jest m.in. Rybnik, którego władze nie siedzą jednak z założonymi rękami i próbują pokonać problem.

 

 

ZOBACZ TAKŻE: Czeka nas masowe testowanie na koronawirusa?! TOP 5 Silesia Flesz

-Miasto ogromne inwestycje poczyniło w tym zakresie. Wydaliśmy od 2015 roku ponad 100 mln zł. Na walkę ze smogiem. To są głównie termomodernizację i wymiany źródeł ogrzewania. Ponad 16 mln poszło na dotacje dla mieszkańców i aktualnie mieszkańcy korzystają z programu czyste powietrze. Wiem, że mieszkańcy aktywnie tam aplikują o dotacje – mówi Agnieszka Skupień rzecznik prasowy UM Rybnik.

Niechlubnym liderem na czarnej smogowej mapie jest Pszczyna. I podobnie jak w przypadku Rybnika, także i tu miejskie władze starają się jednak jakoś zaradzić problemowi szukając m.in. rządowego wsparcia w walce ze smogiem.

Niechlubnym liderem na czarnej smogowej mapie jest Pszczyna
Niechlubnym liderem na czarnej smogowej mapie jest Pszczyna

– Minister Kurtyka odwiedził Pszczynę i deklarował wprowadzenie pilotażowego programu dedykowanego specjalnie Pszczynie. Liczymy na pozyskanie co najmniej 20 mln zł aby oczywiście w dalszym ciągu niwelować to zagrożenie, które jest w powietrzu czyli po prostu walczyć o czyste powietrze mówi Piotr Łapa rzecznik prasowy UM Pszczyna

A w walce o czyste powietrze mają pomóc m.in. drony. Wiele miast już wykorzystuje je do pobierania próbek dymu z kominów. Ostatnio dwa drony za ponad 30 tys kupił dla Straży Miejskiej Sosnowiec. Do tej pory miasto korzystało z usług firm zewnętrznych.

-Uczyliśmy się obsługi tych dronów, podglądaliśmy, a także zaglądaliśmy w jaki sposób tutaj te firmy przeprowadzają te kontrole. Wcześniej też przygotowaliśmy mapę smogową i dzięki temu wiemy, w której części naszego miasta mamy największy problem jeśli chodzi o smog. I teraz strażnicy miejscy mogą już sami wykonywać te pomiary. Też mają z racji pełnienia swojej funkcji dobrą wiedzę, dużą wiedzę na temat tych miejsc gdzie problem smogu jest najwyższymówi Rafał Łysy rzecznik prasowy UM Sosnowiec

W ramach programu Czyste Powietrze można korzystać z dotacji do wymiany pieców czy ocieplania domów. Coraz częściej też pojawiają się dofinansowania do paneli fotowoltaicznych. Rządowy program ma działać do 30 czerwca 2029 roku.

 

autor: Łukasz Majewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

9,5 miliona złotych. Tyle potrzeba, by Maciuś spod Pszczyny dostał nowe życie! Zbiera cały Śląsk i nie tylko!

Lewy doceniony. Lewandowski z nominacją do Drużyny Roku UEFA 2020

Nareszcie!!! Śląskie szpitale wkrótce zaczną przyjmowanie pacjentów nie-covidowych!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Nie ma czym oddychać! Tak złej jakości powietrza tej jesieni na Śląsku jeszcze nie było!”

  1. Miliony pieniędzy poszło, niekończące się dysputy, nieustająca bohaterska walka i szumne hasła, tylko smog jest jaki był – i będzię coraz większy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close