KrajRegionWiadomość dnia

Nie żyje Kornel Morawiecki. Zmarł w wieku 78 lat

Nie żyje Kornel Morawiecki. Zmarł w wieku 78 lat po długiej i ciężkiej chorobie. Na początku tego roku ujawnił, że ma raka trzustki.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Puma pojawiła się na Śląsku! Mieszkańcy przerażeni, jest specjalny KOMUNIKAT!

Posypią się mandaty i zabrania dowodów rejestracyjnych! Na drogach rusza policyjna akcja SMOG

Silny wiatr w całej Polsce! Nadciąga gwałtowna zmiana pogody

 

Kornel Morawiecki był wybitnym działaczem opozycji anty-PRLowskiej. W wolnej Polsce był posłem a także marszałkiem seniorem Sejmu 8. kadencji. Był liderem założonej w 2016 roku partii Wolni i Solidarni. W politykę angażował się od młodości. W czasach PRL był bardzo aktywnym i znanym działaczem antykomunistycznej opozycji. Zasłynął nie tylko w Polsce ale i zagranicą jako założyciel słynnej organizacji Solidarność Walcząca.

Ojciec premiera Mateusza Morawieckiego był uczestnikiem strajków studenckich 1968 roku. W 1980 roku aktywnie włączył się w organizowanie strajków we Wrocławiu i współorganizował dolnośląskie struktury Solidarności. Został za to dostrzeżony i doceniony i jesienią 1981 roku został delegatem na I Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność”.

W czasie stanu wojennego ukrywał się, jednak wciąż aktywnie działał w niepodległościowym podziemiu, między innymi drukując i kolportując niezależną prasę i ulotki.

Dwa lata temu Kornel Morawiecki został powołany na szefa Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. To instytucja działająca pod egidą Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Kornel Morawiecki jako lider Solidarności Walczącej ostro krytykował rozmowy Okrągłego Stołu, wzywał równiez do bojkotu kontraktowych wyborów 4 czerwca 1989. Jego ugrupowanie domagało się wtedy całkowicie wolnych wyborów. Po 1990 roku stanął na czele Partii Wolności, krytycznie nastawionej do rzeczywistości III RP, m.in. do braku rozliczeń z komunizmem czy braku lustracji.

W 2010 roku startował w wyborach prezydenckich, a w 2015 roku został posłem, kandydując z list Kukiz’15. Był marszałkiem seniorem na pierwszym posiedzeniu Sejmu VIII kadencji. W 2016 roku odszedł z Kukiz’15 i założył ugrupowanie Wolni i Solidarni.

Za zasługi na rzecz walki z ustrojem komunistycznym, Prezydent Andrzej Duda nadał Kornelowi Morawieckiemu Order Orła Białego, w uznaniu znamienitych zasług na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za wybitne osiągnięcia w działalności publicznej i państwowej.

Kilka dni temu Kornel Morawiecki trafił do szpitala. Od wielu miesięcy walczył z ciężką chorobą – w styczniu ogłosił publicznie, że ma raka trzustki. Kornel Morawiecki zmarł w wieku 78 lat.

źródło: TVP INFO

 

Kondolencje w związku ze śmiercią Kornela Morawieckiego złożył min. prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński

🎥 Oświadczenie Prezesa #PiS J. #Kaczyński oraz Minister Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bożena Borys-Szopa.

Opublikowany przez Prawo i Sprawiedliwość Poniedziałek, 30 września 2019

 

Wyrazy współczucia w związku ze śmiercią Kornela Morawieckiego złożyły także władze województwa śląskiego

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Kornela Morawieckiego, Marszałka Senior Sejmu VIII kadencji,…

Opublikowany przez Śląskie. Pozytywna energia Poniedziałek, 30 września 2019

Także Marcin Krupa, prezydent Katowic przesłał wyrazy współczucia po informacji o śmierci Kornela Morawieckiego. –Nasz kraj poniósł niepowetowaną stratę. Miałem okazję poznać Kornela Morawieckiego. Był człowiekiem wielkiej klasy i niezwykłego intelektu, dla którego dobro naszej ojczyzny zawsze było na pierwszym miejscu – napisał Marcin Krupa.

Z wielkim smutkiem i żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Kornela Morawieckiego – Marszałka Seniora Sejmu RP, działacza…

Opublikowany przez Marcin Krupa Poniedziałek, 30 września 2019

 

Materiał Pawła Jędrusika:

Nie żyje Kornel Morawiecki – marszałek senior, działacz opozycji w czasach PRL, a prywatnie ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. Były opozycjonista zmarł dzisiaj w wieku 78 lat. Kornel Morawiecki zmagał się z ciężką chorobą nowotworową.

– Na pewno jest to postać, która odbiła się na kartach historii Polski i zostanie zapisana i zapamiętana z uwagi na kontekst działań, jakie podejmował w okresie komunistycznym. Stworzył Solidarność Walczącą, był orędownikiem bardzo twardych działań wobec obozu komunistycznego – mówi Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Dziś do premiera Mateusza Morawieckiego i jego rodziny płyną kondolencje. Takie składają też politycy opozycji.

– Dla każdego człowieka strata ojca, osoby z najbliższej rodziny, jest ogromnym przeżyciem. Dlatego składamy panu premierowi Morawieckiemu szczere kondolencje i wyrazy współczucia z powodu tej straty, która go bezpośrednio dotknęłamówi Marek Wójcik, poseł Platformy Obywatelskiej.

Kornel Morawiecki był z wykształcenia fizykiem. 27 września tego roku został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego za zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close