RegionWiadomość dnia

Nowe inteligentne skrzyżowania w Tychach. Sprawdź gdzie

Inteligentny System Zarządzania i Sterowania Ruchem (w skrócie ITS) to jedna ze sztandarowych inwestycji, jaka prowadzona jest obecnie w Tychach. Aktualnie trwają prace w 7 lokalizacjach, a niebawem ruszą w kolejnych punktach Tychów.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Od poniedziałku – 8 marca – ekipy drogowe rozpoczęły prace na dwóch skrzyżowaniach: ulic Mikołowskiej z Leśną oraz Katowickiej ze Zwierzyniecką. Co ważne, równolegle w ramach ITS prace trwają jeszcze na pięciu innych skrzyżowaniach: Mikołowska/ Dołowa/ Burschego, Mikołowska/ Katowicka, Katowicka/ Sadowa, Kopernika/Żwakowska, Katowicka/Tulipanów.

Na tym nie koniec. W najbliższym czasie do przebudowy przewidziano 10 kolejnych skrzyżowań:

Sikorskiego/Tołstoja,
Sikorskiego/Żółkiewskiego,
Piłsudskiego/Tischnera,
Niepodleglości/Grota Roweckiego,
Browarowej/Damrota,
Bielskiej/Budowlanych/Edukacji,
Burschego/Andersa/Hlonda,
Bielskiej/Cienistej/Niepodległości,
Biejskiej/Czarnieckiego/Cyganerii,

a także na ul. Sikorskiego w rejonie wjazdu do parku wodnego.

– Dotychczas prace zakończono w 7 lokalizacjach. Na skrzyżowaniach ulic: Katowickiej/ Grabowej/ Jesioniowej, Stoczniowców 70./ Konecznego, Mikołowskiej/ Powstańców, Mikołowskiej z wyjazdem z browaru, Budowlanych/ Begonii, Budowlanych/ Burschego oraz na przejściu dla pieszych Edukacji/ Fitelberga – wylicza Arkadiusz Bąk , z-ca dyrektora Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów. – To oznacza, że główny zakres robót jest dopiero przed nami. Kierowców prosimy o ostrożną jazdę, stosowanie się do znaków i jednocześnie przepraszamy za utrudnienia. Pamiętajmy, że z chwilą, gdy inwestycja się zakończy te wszystkie niedogodności zostaną nam zrekompensowane.

Łącznie w ramach ITS Tychy przebudowanych zostanie blisko 40 skrzyżowań w mieście. Co dzięki temu się zmieni?

– Dzięki systemowi komunikacja ma działać lepiej i bardziej punktualnie, a kierowcy mają przemieszczać się po mieście płynniej – wyjaśnia Artur Kruczek , dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. – Przykładowo, inteligentne sterowanie zapobiegać będzie sytuacjom, kiedy kierowcy denerwują się, stojąc na czerwonym świetle przy zerowym ruchu wokoło, tracąc czas i paliwo. System przeanalizuje dane i jeżeli pozostałe wloty będą wolne, zapali się zielone światło.

ITS potrafi też zapewnić zielone światło autobusom i trolejbusom na wybranych skrzyżowaniach, gdy z analizy danych wyniknie, że pojazdom grozi opóźnienie w stosunku do rozkładu jazdy. Dodatkowo ruch komunikacji miejskiej będzie na bieżąco śledzony na e-mapach.

Sercem całego systemu będzie zlokalizowane w pomieszczeniach stadionu miejskiego Centrum Sterowania Ruchem (CSR). Jego budowa już się zakończyła. To tam docelowo będą gromadzone bieżące informacje o ruchu drogowym, tam też będzie główny ośrodek monitorowania ruchu przez system kamer; gdy np. dojdzie do wypadku, system natychmiast dostarczy taką informację i umożliwi wyświetlenie komunikatu o utrudnieniach na tablicach zmiennej treści, jakie zostaną rozlokowane w wybranych punktach miasta. Za pomocą tych tablic będzie można informować uczestników ruchu o niebezpieczeństwach i utrudnieniach.

Ponadto w ramach systemu na ulicach pojawią się m.in. stacje monitorujące pogodę, stacje pomiaru zanieczyszczeń i poziomu hałasu, a także tablice informujące o dostępności miejsc parkingowych. Całość uzupełnią tablice informacyjne na przystankach czy urządzenia umożliwiające automatyczne liczenie pasażerów w autobusach. Możliwe będzie również ważenie ciężarówek w ruchu.

Źródło i foto: UM Tychy

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Obostrzenia w Polsce: kolejne województwo z ograniczeniami! Zamknięte hotele i galerie handlowe

Śląskie: Rozkopali podziemia kościoła. Nie spodziewali się tego, co tam znaleźli! [WIDEO]

Niedzielski: Święta wielkanocne będą takie jak rok temu. Czekają nas kolejne ograniczenia

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close