reklama
KrajWiadomość dnia

Nowoczesne CV – jak powinno wyglądać, co zawrzeć i na co zwrócić uwagę?

reklama

Pierwsza praca często wiąże się z dużym stresem. Przed aplikacją należy odpowiednio przygotować CV oraz list motywacyjny, gdyż jest to pierwszy kontaktem z potencjalnym pracodawcą. Warto zatem zadbać o to, aby dokument zawierał odpowiednią treść, a także był dopracowany pod względem wizualnym.

 

 

Jak napisać CV?

Kluczowe znaczenie mają kwalifikacje oraz doświadczenie, jednak forma w jakiej zostaną przedstawione także jest ważna. Pracodawcy otrzymujący bardzo dużo zgłoszeń, które są podobne do siebie z pewnością zwrócą uwagę na wyróżniający się dokument.

reklama

Przygotowując życiorys należy pozostać autentycznym i wykonać je z pełnym zaangażowaniem. W przypadku braku czasu lub umiejętności koniecznych do samodzielnego stworzenia ciekawego CV, można skorzystać z łatwego i wygodnego w użyciu narzędzia, jakim jest generator CV dostępny na https://bananacv.com/. Do wyboru jest nie jeden szablon CV a wiele, które dostosowane są do branży oraz doświadczenia kandydata. Darmowy kreator CV jest skonstruowany w taki sposób, aby pomóc uporządkować najważniejsze informacje.

Pierwsza rozmowa o pracę. O czym należy pamiętać? (Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license)
Pierwsza rozmowa o pracę. O czym należy pamiętać? (Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license)

Nowoczesne trendy w pisaniu CV

Dobrym sposobem, aby wyróżnić dokument aplikacyjny, jest stworzenie podsumowania zawodowego, tzw. profilu zawodowego. Jest to skrótowe zaprezentowanie doświadczenia zawodowego, a także opisanie kierunku rozwoju. Podsumowanie warto dopasować do oferty pracodawcy, a także uwzględnić informacje, które będą dla firmy interesujące. Powinny przemawiać na korzyść osoby aplikującej. Inne elementy, które powinno uwzględniać nowoczesne CV to:

  • dostosowanie opisu kompetencji do określonej oferty firmy – w przypadku braku doświadczenia zawodowego, warto podkreślać kompetencje miękkie, które z punktu widzenia pracodawcy na danym stanowisku są ważne. Zdecydowanie potencjalny pracodawca doceni praktyki, staże oraz wolontariat, ponieważ to również świadczy o chęci rozwoju, a także zaangażowaniu. Z kolei osoby z dużym doświadczeniem powinny na początku wyróżnić te kompetencje, które wymagane są w ogłoszeniu o pracę.
  • opisując swoje osiągnięcia, warto stosować liczby i procenty, ponieważ pracodawcy lubią konkrety. Z tego względu w CV warto zawrzeć np. jak liczny zespół był zarządzany przez osobę aplikującą, o ile procent zwiększył się poziom sprzedaży w dziale, w którym pracował kandydat,
  • konkretna i rzeczowa sekcja związana z wykształceniem – wystarczy wymienić nazwę uczelni, lata nauki, kierunek oraz poziom wykształcenia. O szkole podstawowej nie ma potrzeby wspominać. Jeśli szkoła średnia nie została ukończona o ściśle określonym profilu kształcenia, nie trzeba o tym informować w CV,
  • przykładowe prace – dotyczy to przede wszystkim kandydatów na stanowiska kreatywne. Osoby zajmujące się fotografią, graficy oraz projektanci stron internetowych często mają swoje witryny internetowe, na których znajduje się ich portfolio.

Dla każdej oferty pracy i dla każdego stanowiska należy stworzyć CV w inny sposób. Im lepiej odpowie się na oczekiwania pracodawcy, tym większa jest szansa na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Pierwsze wrażenie, jakie zrobimy na przyszłym pracodawcy jest bardzo ważne (Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license)
Pierwsze wrażenie, jakie zrobimy na przyszłym pracodawcy jest bardzo ważne (Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license)

Szata graficzna

Estetyka i dobry wygląd CV jest ważny z dwóch powodów. Po pierwsze ułatwia czytanie, a po drugie robi dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy. Prostota jest w cenie, jednak warto zrezygnować z tworzenia CV w edytorze tekstu. Warto korzystać z kreatora CV, ponieważ:

  • jest to oszczędność czasu poświęconego na formatowanie w edytorach tekstu,
  • duża dostępność wzorów, zarówno klasycznych jak i kreatywnych,
  • szeroka możliwość personalizacji układu, np. czcionki, kolorów,
  • można stworzyć CV i list motywacyjny na spójnym układzie, dzięki czemu będą do siebie pasować,
  • możliwość stworzenia CV w wielu językach.

Sprawdzenie przed wysłaniem

Zanim CV zostanie wysłane do pracodawcy, warto jeszcze raz je zweryfikować. Należy sprawdzić takie kwestie jak:

  • literówki – pracodawca może odnieść wrażenie, że osoba aplikująca nie przełożyła się do stworzenia CV, a także że dokument jest niechlujny,
  • poprawność zawartych danych, w szczególności telefonu oraz adresu e-mail,
  • zawartość – warto upewnić się, że w dokumencie aplikacyjnym zawarte zostały wszystkie niezbędne i istotne informacje. Personalizując CV pod kątem określonej firmy, można pominąć jakiś etap edukacji, kariery czy ważnego osiągnięcia. Warto to sprawdzić.
Przygotowanie odpowiedniego CV - o czym należy pamiętać?(Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license )
Przygotowanie odpowiedniego CV – o czym należy pamiętać?(Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license )

Profesjonalna wysyłka CV

To również bardzo istotna kwestia, która może wpłynąć na to, czy rekruter w ogóle otworzy CV osoby aplikującej. Najczęściej popełniane błędy:

  • brak tematu – warto starannie wypełnić tą rubrykę, najlepiej wpisując imię i nazwisko oraz stanowisko,
  • nieprofesjonalny e-mail – ksywka w adresie nie wzbudza zaufania i powoduje, że rekruter nie będzie traktować takiej osoby poważnie. Najlepiej aby e-mail równał się imię i nazwisko,
  • brak treści e-maila – warto się przywitać, krótko opisać cel wiadomości, umieścić grzecznościową formułkę pożegnania i podpisać się.

Nowoczesne CV to dokument rzeczowy i jak najbardziej możliwie skondensowany,  także uwzględniający przede wszystkim potrzeby konkretnej oferty o pracę. W dokumencie należy szczególnie podkreślić jakie korzyści uzyska firma z zatrudnienia kandydata.

 

Artykuł powstał dzięki agencji Adcube.pl z Olsztyna.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button