reklama
REKLAMA
Wiadomość dnia

Jakie umiejętności wpisać do CV?

reklama

Umiejętności twarde i miękkie są zdecydowanie jedną z najchętniej czytanych sekcji w CV przez przyszłego pracodawcę. Oprócz naszego doświadczenia czy wykształcenia chce on również wiedzieć, jacy jesteśmy oraz co potrafimy robić. Sekcja ta powinna zostać wypełniona starannie i z rozwagą. Poszczególne umiejętności mogą być bardzo pożądane na konkretnych stanowiskach, a niektóre z nich lepiej eksponować jako pierwsze na liście. Jakie zatem umiejętności wpisać do CV? Czym są umiejętności twarde i miękkie? Jak wpisywać umiejętności do CV? Odpowiedzi wraz z przydatnymi poradami — poniżej.

Umiejętności twarde i miękkie są zdecydowanie jedną z najchętniej czytanych sekcji w CV przez przyszłego pracodawcę (fot.poglądowe - unsplash)
Umiejętności twarde i miękkie są zdecydowanie jedną z najchętniej czytanych sekcji w CV przez przyszłego pracodawcę (fot.poglądowe – unsplash)

Czym są umiejętności twarde?

Umiejętności twarde to umiejętności, które są mierzalne i łatwo je zweryfikować. Będą one mówiły o naszym wykształceniu, ukończonych kursach czy posiadanych certyfikatach. Wszystkie te umiejętności nabywamy samodzielnie podczas nauki np. w szkole czy na studiach. Możemy je rozwijać dzięki praktyce i doświadczeniu oraz zgodnie ze swoimi możliwościami. Umiejętności twarde są bardzo pożądane przez pracodawców, gdyż dają konkretne — wymierne korzyści. To od nich w dużej mierze zależy czy otrzymamy dane stanowisko, czy nie.

reklama


Umiejętności twarde — jakie wpisać?

Umiejętności twardych, jakie możemy wpisać do swojego CV, jest bardzo wiele. Dotyczyć one będą konkretnych zagadnień, a są to min:

  • Prawo jazdy kat. B

  • Znajomość języków obcych — j. Angielski itp.

  • Znajomość branży np. IT

  • Znajomość obsługi programów komputerowych np. Word czy Photoshop

Do podstawowych umiejętności zaliczać się będą prawo jazdy, znajomość języków obcych, znajomość branży czy konkretnych programów komputerowych. To właśnie na ich podstawie pracodawca określa czy sprawdzimy się na konkretnym stanowisku. Prawo jazdy może być potrzebne w każdej pracy — nawet na stanowisku biurowym, gdy będzie trzeba dostarczyć dokumentację klientowi lub odebrać ją z poczty. Znajomość języków czy branży jest również pożądana niezależnie od stanowiska, na jakie aplikujemy. Oprócz głównych cech warto wpisać takie umiejętności jak umiejętności przygotowywania raportów czy tworzenia dokumentacji. Na wielu stanowiskach — nie tylko biurowych jest to dużą zaletą. Bardzo ciekawą umiejętnością twardą, którą warto umieszczać w CV, jest umiejętność szybkiego pisania na komputerze, lub pisania bezwzrokowego. Zdecydowanie większość pracodawców doceni ten fakt, gdyż wpływa on bezpośrednio na wydajność i efektywność naszej pracy. Do umiejętności twardych wartych odnotowania należy również każda wiedza specjalistyczna — nawet niezwiązana bezpośrednio z nowym miejscem pracy. Rekruter mając dwóch kandydatów o podobnych profilach, chętniej zatrudni osobę z dodatkową wiedzą specjalistyczną, gdyż w przyszłości może być przydatna marce. Przykłady umiejętności twardych możemy wyszukiwać w internecie, a następnie wybrać te, które posiadamy.

Czym są umiejętności miękkie?

Umiejętności miękkie to umiejętności wynikające z naszego charakteru, wrodzone czy nabyte z czasem. Nie są one mierzalne, choć można zweryfikować je po zatrudnieniu. Nie mówią one o konkretnych umiejętnościach wymiernych, ale o naszym sposobie bycia, naszych poglądach, wartościach i postępowaniu. Nie wpływają bezpośrednio na wykonywane obowiązki, ale w dużym stopniu na efektywność wykorzystywania naszej wiedzy oraz na współpracę z nami. Kompetencje miękkie określają również, jakie mamy relacje społeczne i jak funkcjonujemy w społeczeństwie.

Umiejętności miękkie — jakie wpisać?

Umiejętności miękkie to bardzo dobre uzupełnienie wpisanych już do CV umiejętności twardych. Jest ich równie wiele, więc warto wybrać kilka z nich, które najbardziej odzwierciedlają nasz charakter i usposobienie. Należeć do nich będą:

  • Szybkość nauki

  • Komunikatywność

  • Motywacja do pracy

  • Bezkonfliktowość

Są to bardzo ważne cechy, które pozwolą na komfortową współpracę z nami i zapewnią przyszłego pracodawcę, że będziemy cennym nabytkiem. Umiejętności interpersonalne jak komunikatywność i bezkonfliktowość będą informowały rekrutera, że jesteśmy lubiani, nie wdajemy się w niepotrzebne spory oraz nie będą one przeszkodą w pracy. Motywacja czy zaangażowanie pozwolą zwiększyć nam naszą efektywność, sugerować nowe rozwiązania i znajdować opcje, które będą bardziej opłacalne dla firmy. Do ważniejszych umiejętności miękkich możemy zaliczyć też umiejętność zarządzania zespołem — jeśli aplikujemy na stanowisko kierownicze. Po raz kolejny cecha ta będzie przemawiała na naszą korzyść i gwarantowała, że podwładni będą pod dobrą opieką, a cały zespół maksymalnie angażuje się w pracę. Jeśli jesteśmy punktualni, możemy umieścić w tej kategorii umiejętność zarządzania czasem. U wielu pracodawców, szczególnie tych wymagających, to cecha wręcz obowiązkowa, choć często jest marginalizowana przez kandydatów i pomijana. Do pozostałych cech miękkich możemy zaliczyć elastyczność, logiczne myślenie, wysoką kulturę osobistą, łatwość w nawiązywaniu nowych kontaktów czy chęć rozwoju.

Jak wpisać umiejętności w CV? – Porady

Jeśli wybierzemy już odpowiednie umiejętności twarde i miękkie, które zdecydujemy się wpisać do CV, warto również zastanowić się jak to zrobić. Wpisywanie umiejętności do CV to bardzo duża szansa, aby przedstawić się w dobrym świetle przed rekruterem czy pracodawcą. Zdecydowanie najważniejszym elementem jest zgodność posiadanych umiejętności — wpisanych do CV zgodnie z prawdą. Jako kandydaci możemy posiłkować się przykładami, ale wybrane umiejętności musimy posiadać i nimi władać. O tym elemencie warto również pamiętać, wpisując umiejętności miękkie. Pomimo tego, iż nie są mierzalne, pracodawca może zweryfikować je, poprzez obserwację – jak szybko się uczymy oraz czy rzeczywiście nie mamy problemu z pracą w grupie. Umiejętności warto umieszczać hierarchicznie. Na samym początku należy wymienić te — które są najbardziej przydatne w danej pracy.

Do CV warto wpisać porównywalną lub nieco większą liczbę umiejętności twardych. Dysproporcja nie będzie dobrze odbierana. Nie należy również wpisywać zbyt wielu umiejętności, gdyż będzie odebrane jako brak profesjonalizmu. Po kilka najważniejszych z każdej dziedziny będzie wystarczające w zupełności. W internecie istnieje bardzo wiele profesjonalnych stron, na których możemy dowiedzieć się, w jaki sposób umieszczać informacje i warto z nich korzystać.

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button