O powstaniach i powstańcach śpiewali aż miło! Festiwal Śląskiej i Powstańczej Piosenki ruszył na Górze św.Anny
Z okazji setnej rocznicy III Powstania Śląskiego na Górze Sw.Anny rozpoczął się dzisiaj Festiwal Śląskiej i Powstańczej Piosenki. I choć uczestnicy bardzo młodzi, repertuar nie należał do najłatwiejszych. Każdy z maluchów włożył wiele wysiłku w przygotowanie artystycznego występu.. Ambicje ogromne, ale czasem nerwy zjadają największy talent…
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
-No na występie poszło mi na serio, bardzo bardzo źle o wiele gorzej niż na próbach -mówi Franciszek Przeździnk, uczestnik festiwalu. -Do utworu przygotowywałam się sama, no i też go wybrałam sama –mówi Emilia Sidnik, uczestniczka festiwalu.
… najbardziej denerwują się jednak nie Ci co na scenie
-To są takie emocje, że ja przejmuje też i jej stres, ale i pozytywne, radość jest, duma z dziecka, że podejmuje się wyzwań –mówi Aleksandra Konieczny mama uczestniczki
-Potrzeba wyjątkowej odwagi, żeby będąc dzieckiem 6,7,8 letnim wyjść na scenę i zaśpiewać utwór nie zapomnieć tekstu, znać dobrze melodię. Te utwory są zróżnicowane, jedne są bardzo proste inne są skomplikowane –mówi Wojciech Poprawa śpiewak, przewodniczący komisji konkursowej.
I mimo że temat ściśle określony, to rozpiętość gatunków ogromna. Młodzi uczestnicy festiwalu wybierali piosenki ze śpiewnika Adolfa Dygacza, ale pojawiły się również utwory z repertuaru grupy Dżem.
-Do konkursu festiwalowego zgłosiło się 40 osób, więc dla nas to jest już bardzo duża liczba biorąc pod uwagę też ograniczenia, które mamy, musieliśmy zorganizować to w sposób oczywiście zapewniający wszystkim bezpieczeństwo –mówi Iwona Solisz , dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
Eliminacje odbędą się jeszcze jutro. Jedną z nagród będzie występ podczas koncertu finałowego 18 czerwca. Organizatorem festiwalu jest Muzeum Śląska Opolskiego wraz z oddziałem Muzeum Czynu Powstańczego na Górze św. Anny.
autorka: Monika Taranczewska
Od 15 maja bez maseczek na zewnątrz, szybciej wraca kultura! Rząd przyspiesza luzowanie obostrzeń!
Gliwice: W wypadku na DK 88 zginął światowej sławy onkolog, prof. Leszek Miszczyk [WIDEO]
Ogródek piwny za grosik? Miasto ruszają z nową falą pomocy dla restauratorów