KrajRegion

Od 10 maja osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mają pierwszeństwo punktach szczepień

Od 10 maja, osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo w punktach szczepień powszechnych. Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin – poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk.

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

W piątek (30 kwietnia) w Kancelarii Premiera odbyła się konferencja prasowa poświęcona przede wszystkim tematyce szczepień osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Uczestniczyli w niej szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Waldemar Buda oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej oraz pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik.

– Od początku szczepień liczne środowiska osób niepełnosprawnych nieustannie postulują o to, żeby te grupy były objęte priorytetowym szczepieniem. Cieszę się, że dzisiaj jest ten moment, w którym możemy zaproponować konkretne rozwiązania – podkreślił podczas konferencji wiceminister rodziny Paweł Wdówik.

Najważniejsza informacja, jak ogłosił pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk, jest taka, że od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały pierwszeństwo w punktach szczepień powszechnych.

– Taka osoba wraz z opiekunem nie będzie musiała umawiać się na termin – zapewnił Michał Dworczyk.

Szczepienia w ośrodkach opieki od 10 maja

Również 10 maja br. rozpoczną się szczepienia przeciw Covid-19 w ośrodkach opieki i aktywności osób niepełnosprawnych, czyli w warsztatach terapii zajęciowej, w zakładach aktywności zawodowej, w środowiskowych domach samopomocy, centrach integracji społecznej czy klubach integracji społecznej.

– Te wszystkie podmioty będą mogły zamawiać szczepienia tak jak niegdyś DPS-y, kiedy rozpoczynaliśmy program szczepień, tak te podmioty będą mogły zwracać się, czy to do punktu prowadzącego szczepienia, czy to do mobilnych jednostek szczepień, zamawiać szczepienie nie tylko dla swoich podopiecznych, ale również dla opiekunów tych osób oraz wszystkich pracowników takich jednostek – wskazał szef Kancelarii Premiera.

Jak zaznaczył, zamówienia na szczepionki dla tych placówek będą traktowane priorytetowo przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych.

Dialog ze środowiskiem osób z niepełnosprawnościami

Wcześniej tego samego dnia odbyło się spotkanie online zorganizowane przez Kancelarię Premiera poświęcone tematyce szczepień tej grupy. Uczestniczyli w nim, m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, a także przedstawiciele środowiska osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, w tym posłanka Iwona Hartwich. Jak mówił podczas konferencji prasowej Michał Dworczyk, na spotkaniu strona rządowa przedstawiła partnerom społecznym propozycje rozwiązań, które od 10 maja będą wprowadzane w życie.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Nie żyje Bronisław Cieślak. Cała Polska pamięta go z „07 zgłoś się”

W osiem minut napisali nową historię klubu! Raków Częstochowa zdobył Puchar Polski!

Premier Morawiecki w Chorzowie: „Aby Śląsk mógł pozostać Śląskiem, potrzebował włączenia do Rzeczypospolitej”

 

źr. MRiPS

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close