KrajRegion

Od dziś można składać wnioski o świadczenie „Dobry Start”. Na razie tylko w formie elektronicznej

Od 1 lipca br. elektronicznie, a od 1 sierpnia w formie papierowej będzie można składać wnioski o świadczenie „Dobry start” na rok szkolny 2020/2021. Ich przyjmowanie potrwa do końca listopada. W związku z trwającą epidemią prosimy, aby w miarę możliwości składać wnioski za pośrednictwem platformy elektronicznej – mówi Karina Kaczyńska, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Rudzki MOPS apeluje również o zakładanie bezpłatnych rachunków bankowych.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Wnioski o przyznanie świadczenia można składać drogą elektroniczną od 1 lipca 2020 roku za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS, a także poprzez bankowość elektroniczną. Natomiast od 1 sierpnia br. wniosek można składać osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej lub listownie. Druki będą dostępne w siedzibie MOPS przy ul. Markowej 20 w pokoju nr 5 po 20 lipca, a także na stronach: http://www.mops.rsl.pl oraz http://www.biuletyn.abip.pl/mops_r_sl.

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na prawidłowe wypełnienie wniosku w części dotyczącej adresu siedziby szkoły, do której uczęszczać będzie dziecko w roku szkolnym 2020/2021 – apeluje Karina Kaczyńska. Ostateczny termin złożenia wniosku na świadczenie z programu „Dobry start” upływa 30 listopada 2020 roku, natomiast jego wypłata następuje w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku. W przypadku wniosków złożonych w lipcu lub sierpniu br. ustalenie prawa do świadczenia „Dobry start” oraz jego wypłata nastąpi nie później niż do 30 września br.

Rudzki MOPS apeluje również o niezwłoczne założenie rachunków bankowych. W celu założenia bezpłatnych rachunków bankowych (do których wydawane są karty przedpłacone) za pośrednictwem MOPS należy skontaktować się telefonicznie pod numer 32 344 03 23 wew. 340 z Działem Techniczno-Gospodarczym, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00. Osoby nieposiadające telefonów mogą skorzystać z aparatu znajdującego się na stanowisku informacyjnym ze skrzynką podawczą, przy wejściu głównym do budynku (ul. Markowej 20, Ruda Śląska – Nowy Bytom). Podniesienie słuchawki łączy bezpośrednio z centralą.

Przypomnijmy, że „Dobry start” to program, w ramach którego na każde dziecko przyznawane jest 300 złotych w celu zakupu wyprawki szkolnej. Funkcjonuje od 2018 roku i przysługuje rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych lub samym osobom uczącym się (oznacza to osobę pełnoletnią uczącą się w szkole, niepozostającą na utrzymaniu rodziców w związku z ich śmiercią lub w związku z ustalonym wyrokiem sądowym lub ugodą sądową, prawem do alimentów z ich strony oraz osobę usamodzielnianą), bez względu na wysokość dochodu. Świadczenie obejmuje dzieci uczące się w szkole do 20. roku życia, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami  – do 24. roku życia. Dotyczy to również dzieci, które w roku bieżącym ukończą wiek uprawniający do otrzymania świadczenia przed rozpoczęciem roku szkolnego 2020/2021. Od początku jego funkcjonowania na realizację przeznaczono prawie 2,7 mld zł. W ubiegłym roku programem objęto ok. 4,5 mln uczniów, co kosztowało 1,35 mld zł. W tym roku w budżecie państwa zarezerwowano na ten cel 1,42 mld zł. W 2018 r. w Rudzie Śląskiej ze świadczenia 300+ skorzystało 14 957 dzieci, a w 2019 r. było to 15 347 uczniów (i osób uczących się). Warto dodać, że od ubiegłego roku świadczenie jest wypłacane również uczniom szkół dla dorosłych i policealnych.

Trzeba zaznaczyć, że okres 2019/2021 dotyczący świadczenia wychowawczego (tzw. Rodzina 500+) trwa do 31 maja 2021 roku. W związku z tym wnioski o jego kontynuację należy składać dopiero na początku przyszłego roku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rekordowa frekwencja w Koszarawie! Gmina spod Żywca dostanie obiecany wóz strażacki [WIDEO]

PRZERAŻAJĄCE!!! Bomby atomowe wymierzone w Katowice i Gliwice! Miast na liście jest więcej!

Najlepsi studenci z WST zasilą Beskidzkie Centrum Onkologiczne. List intencyjny już podpisany!

 

źr. UM Ruda Śląska

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close