RegionWiadomość dniaZdrowie

Ośrodek wsparcia dla dorosłych osób niepełnosprawnych w Chorzowie może przestać istnieć!

Dla doroślaków to jedyne miejsce, gdzie mogą znaleźć pomoc i zajęcie. Ale Ośrodek wsparcia dla dorosłych osób niepełnosprawnych w Chorzowie za chwilę może przestać istnieć. Problemy są coraz większe. Zawsze chodzi o jedno: pieniądze, a raczej ich brak.

 

 

Szlagierowa gwiazda prosi o pomoc! TOP 5 SILESIA FLESZ
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-W przyszłym roku będzie jeszcze trudniej. Wzrasta nam pensja minimalna. To powoduje duże trudności w utrzymaniu ośrodka. Wszyscy pracownicy, którzy pracują w ośrodku są zatrudnieni na pensji minimalnej, więc te koszty wzrastają nam miesięcznie o 5 tysięcy złotych – mówi Sebastian Matysiak, przewodniczący zarządu PSONI o/Chorzów.

Taka kwota dla ośrodka jest nie do udźwignięcia. Od lat poza dotacjami z miasta nie mają innego finansowania. Te starczają tylko na zarobki i opłaty za media. Reszta, czyli tak potrzebne środki czystości, to już prezenty od sponsorów i działalność rodziców doroślaków. Tak jak kiermasz świąteczny, który w tym roku ma ruszyć już w najbliższy poniedziałek przy ulicy Stawowej w Katowicach.

 

-W zeszłym roku część kwoty zebraliśmy na klimatyzację. Przyszłyśmy latem z jakimiś darami i okazało się, że jest tu tak gorąco. Okien nie mogliśmy otworzyć, bo boimy się, żeby nasze dzieci nie wyskoczyły lub nie wyrzuciły czegoś przez okno i nie skaleczyły kogoś. Wtedy postanowiliśmy, ze zbierzemy na klimatyzację. Część z tych pieniędzy udało się zebrać – mówi Aleksandra Chromik, mama niepełnosprawnej Patrycji.

 

Słabo wynagradzani pracownicy odchodzą z ośrodka – zostają ci z pasją i poczuciem goryczy, że ich praca doceniana nie jest.

-To nie jest robienie kanapek, skręcanie śrubek. Tu jest człowiek, który ma emocje, na którego trzeba spoglądać – mówi Robert Piotrowski, ośrodek dla niepełnosprawnych.

Teraz jedyną nadzieją jest przekształcenie ośrodka w dzienny ośrodek pomocy – tu nic się nie zmieni, poza źródłem finansowania. Pieniądze i to większe mają popłynąć z urzędu wojewódzkiego.

 

autor: Monika Herman

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Wybuch gazu w Szczyrku. Strażacy znaleźli ciała kolejnych dwóch osób. Nie żyją cztery osoby dorosłe i czwórka dzieci

Tragedia w Szczyrku: Będzie śledztwo ws.sprowadzenia katastrofy skutkującej śmiercią ludzi oraz nieumyślnego spowodowanie śmierci

Tragedia w Szczyrku: Władze Powiatu Bielskiego składają wyrazy współczucia bliskim ofiar oraz całej tamtejszej społeczności

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close