Region

Ośrodki narciarskie w woj.śląskim pod lupą! To pokłosie tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwrócił się z prośbą do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o to, aby powiatowi inspektorzy wzięli „pod lupę” ośrodki narciarskie na terenie województwa śląskiego.

 

TOP 5 Silesia Flesz: Górnicy szykują najazd na Warszawę!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

– Biorąc pod uwagę panujące od kilkunastu godzin bardzo trudne warunki atmosferyczne, w szczególności silne wiatry i opady, zdecydowałem o podjęciu takich działań. Nie bez znaczenia ma też wczorajsza tragedia w Bukowinie Tatrzańskiej – wyjaśnia wojewoda Jarosław Wieczorek.

Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wysłał pismo do powiatowych inspektorów o przeprowadzenie kontroli użytkowania obiektów budowlanych w naszym regionie, uwzględniających obiekty sportu i rekreacji jak: skocznie, wyciągi narciarskie i kolejki linowe.

Zgodnie bowiem w art. 61 Prawa budowlanego właściciel lub zarządca obiektu zobowiązany jest zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z m.in. siłami natury, właśnie takimi jak: wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady, osuwiska ziemi, pożary lub powodzie.

CZYTAJ TAKŻE: Tragedia na stoku narciarskim w Bukowinie Tatrzańskiej. Zarząd wydał OŚWIADCZENIE

Tragedia na stoku narciarskim w Bukowinie Tatrzańskiej. Zarząd wydał OŚWIADCZENIE

W ich wyniku bowiem może nastąpić uszkodzenie obiektu budowlanego lub też pojawić się groźba uszkodzenia, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska. Biorąc pod uwagę art. 62 Prawa budowlanego, w przypadku wystąpienia tych okoliczności, właściciel zobowiązany jest do kontroli bezpiecznego użytkowania obiektu. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego poprosił powiatowych inspektorów o raport z efektów kontroli przeprowadzonych w ośrodkach narciarskich.

Niestety, utrzymują się niesprzyjające warunki pogodowe. Do teraz służby kryzysowe wojewody śląskiego otrzymały 577 zgłoszeń, głównie dotyczących usuwania wiatrołomów. Najwięcej zgłoszeń pochodzi z powiatów: cieszyńskiego, bielskiego, częstochowskiego. Pełne ręce roboty mają także służby energetyczne, bowiem ponad 5 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu.

Źródło: materiały prasowe

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Trzecia ofiara śmiertelna tragedii w Bukowinie Tatrzańskiej! Kawał dachu uderzył w narciarzy!

Sosnowiec: 11-latek zmarł w domu dziecka. Prokuratura wyjaśnia, jak do tego doszło

Nowe przepisy dla tych, którzy chcą wziąć ślub kościelny!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close