KrajRegion

Osy i szerszenie – czy są niebezpieczne? Jak się przy nich zachować?

Osy i szerszenie w sezonie letnim to nieodłączny element krajobrazu. W wielu z nas wywołują lęk. Jak się zachować w towarzystwie tych owadów i na co uważać?

 

Gdy wiosna jest w rozkwicie, przyroda wokół zaczyna budzić się do życia – w tym osy i szerszenie. W wielu z nas właśnie te owady budzą niepokój i panikę.

Czy jest się czego obawiać? Jak zachować się w ich towarzystwie?

 

Osy i szerszenie w Polsce

Zazwyczaj staramy się tych owadów unikać, jednak w upalne dni zdarzy się, że któryś z nich znajdzie się niebezpiecznie blisko. Otwarte okno w domu czy przebywanie na terenach zielonych zwiększa prawdopodobieństwo spotkania tych owadów.

Osy i szerszenie to owady pochodzące z jednej rodziny – osowatych. Ich głównym pożywieniem są inne owady, takie jak muchy, komary czy pszczoły, a także owoce oraz soki drzew. W Polsce występuje kilka gatunków tych owadów, wśród nich osa pospolita, leśna, dachowa oraz szerszeń europejski.

 

Czy jest się czego bać?

Użądlenia tych owadów, choć są bolesne i powodujące zaczerwienienie oraz obrzęk, nie zagrażają zdrowiu ani życiu większości z nas, o ile nie cierpimy na alergię na jad. W takim przypadku nawet niegroźne ukąszenie może wywołać silną reakcję alergiczną. Wstrząs anafilaktyczny może zakończyć się w najgorszym wypadku śmiercią osoby ukąszonej. Jednak nawet osoby zdrowe muszą uważać na użądlenia w okolice szyi, ust i języka – opuchlizna może spowodować trudności z oddychaniem.

Osy i szerszenie nie atakuję bez powodu, mimo swojej złej sławy. Sprowokować może je jednak nadmierna gestykulacja i gwałtowne ruchy. Ponadto osy mogą stawać się bardziej agresywne w trakcie upałów.

Gdy któryś z tych owadów zaczyna się wokół nas kręcić, najlepiej je zignorować i nie wykonywać gwałtownych ruchów. Najprawdopodobniej odlecą nie niepokojone. Warto również zwracać uwagę na swoje napoje (zwłaszcza ciemne napoje lub napoje w nieprzezroczystych pojemnikach), a także nie pozostawiać po sobie resztek jedzenia. Owady te bardziej przyciągają ciemne kolory – chcąc się od nich opędzić, należy wybierać jasne ubrania. Zamontowanie moskitier w oknach również powinno rozwiązać problem nieproszonych gości.

 

Co zrobić w przypadku ukąszenia?

Gdy osoba zdrowa zostanie ukąszona, zazwyczaj nie występuje ryzyko narażenia zdrowia lub życia, a wszelkie objawy (ból, zaczerwienienie, obrzęk) powinny ustąpić po kilku godzinach. W przypadku osoby uczulonej, należy postępować zgodnie z zaleceniami dostępnymi na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego:

Pierwsza pomoc

  • Ułóż pacjenta w pozycji leżącej na plecach z nogami lekko uniesionymi do góry, zapewnij dostęp świeżego powietrza
  • Natychmiast zadzwoń po pomoc – Pogotowie Ratunkowe (tel. 112 lub 999)
  • Sprawdź czy nie ma opaski na nadgarstku z informacją o chorobie (cukrzyca, padaczka, alergia), w przypadku alergii sprawdź czy ma przy sobie ampułko – strzykawkę z adrenaliną. Adrenalinę podaj w mięsień uda.
  • Nieprzytomnemu nie podawaj nic do picia.
  • W przypadku wymiotów – ułóż pacjenta w pozycji bocznej ustalonej.
  • W przypadku ustania czynności życiowych (braku tętna i oddechu) natychmiast rozpocznij masaż serca i sztuczne oddychanie – kontynuuj do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.
  • Każda osoba, u której chociaż raz w życiu wystąpiła reakcja anafilaktyczna powinna posiadać przy sobie adrenalinę (w ampułko-strzykawce lub automatycznym wstrzykiwaczu). Bliscy takiej osoby powinni być przeszkoleni z zasad i sposobu podawania adrenaliny.

 

Marlena Borczyk

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Mordercze szerszenie z Azji – czy musimy się ich obawiać?

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Masowe badania górników na koronawirusa w Rudzie Śląskiej. Testy w Bielszowicach i KWK Ruda

Kibice Ruchu Chorzów nie chcą zwrotu za karnety na mecze. Chcą tak pomóc klubowi w ciężkim czasie!

Prezydenci, burmistrzowie, aktorzy rapują! Śląskie zwariowało na punkcie #hot16challenge! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close