RegionWiadomość dnia

Oszuści wolnego w święta nie biorą. Mężczyzna sprzedawał fałszywe zaświadczenia o testach na COVID

Oszustwa „covidowe” mają coraz więcej odmian. Policja złapała właśnie oszustwa, oferującego w Internecie fałszywe zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność COVID-19.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Funkcjonariusze z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej, zajmujący się na co dzień zwalczaniem cyberprzestępczości zatrzymali na terenie Szczecina młodego mężczyznę, który na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych oferował do sprzedaży fałszywe zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność COVID-19. Dokumenty te miały być następnie wykorzystywane do okazywania służbom państwowym, aby umożliwić ich właścicielom m.in. podróże bez konieczności odbycia kwarantanny.

 

Oszustem okazał się 21-latek , który próbował zarobić, wykorzystując panującą w naszym kraju pandemię. Mężczyzna ten oferował na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych fałszywe zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na obecność COVID-19. W jego „asortymencie” znajdowały się również zaświadczenia zwalniające z noszenia maseczki ochronnej.

Według sprzedającego dokumenty, które można było u niego kupić, były niezwykle wiarygodne i bez obaw mogły być wykorzystywane do okazywania służbom państwowym, w celu umożliwienia ich właścicielom między innymi podróżowania bez konieczności odbycia kwarantanny.

 

Zatrzymany mężczyzna swoją nielegalną działalność prowadził od połowy marca bieżącego roku i szybko został namierzony przez policjantów z dolnośląskiej komendy wojewódzkiej. Przy 21-latku i podczas przeszukania miejsca jego zamieszkania mundurowi zabezpieczyli sprzęt służący do umieszczania ogłoszeń w Internecie, telefon, za pomocą którego kontaktował się z klientami zainteresowanymi zakupem zaświadczeń, karty bankomatowe oraz nośniki pamięci. W toku dalszych czynności okazało się również, że nie był to pierwszy konflikt z prawem mieszkańca Szczecina, ponieważ był on już wcześniej karany za oszustwa.

 

Z zatrzymanym mężczyzną trwają obecnie czynności procesowe. Dalsze postępowanie w tej sprawie prowadzić będą szczecińscy policjanci, którzy zajmą się szczegółowym wyjaśnianiem wszelkich okoliczności nielegalnego procederu, jakim trudnił się 21-latek. Za przestępstwo oszustwa grozić może kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

 

Źródło: Wydział do walki z Cyberprzestępczością KWP we Wrocławiu
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

PILNE: prawie 23 tys. nowych przypadków. Nie żyją 204 osoby

870 tysięcy szczepionek jutro trafi do Polski. Kolejne – za tydzień

CO ZA SZCZĘŚLIWIEC! Mieszkaniec Bielska wygrał MILION!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close