RegionWiadomość dnia

Panteon Górnośląski powstaje w Katowicach. Premier Morawiecki przyjechał na podpisanie umowy

We wtorek, 18 lutego w Katowicach oficjalnie powstał Panteon Górnośląski. Podczas podpisania umowy na utworzenie tej instytucji obecny był premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zasugerował, że w podziemiach Archikatedry powinny zostać upamiętnione nie tylko osoby związane z kościołem.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Górnicy szykują najazd na Warszawę!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Znajdzie się tutaj miejsce do Ślązaków, którzy z kościołem byli trochę na bakier, ale przysłużyli się bardzo Polsce, polskości. Że znajdzie się również miejsce dla wspaniałych Polaków, którzy nie kojarzą się z patriotyzmem w takim wzniosłym i podniosłym rozumieniu tego słowa. Jak Gerard Cieślik, który w 1957 roku strzelił dwie bramki przeciwko drużynie Związku Radzieckiego – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP.

Początkowo otwarcie galerii postaci, które w szczególny sposób zasłużyły się dla historii regionu, zapowiadano na 2021. Dzisiaj wiadomo już, że termin ten przesunie się o rok.

– Przed nami dużo pracy, bo chcielibyśmy, żeby w czerwcu roku 2022, kiedy będziemy świętowali ten historyczny fakt włączenia małej ojcowizny, Górnego Śląska do Polski, żeby wtedy ten Panteon rozpoczął działalność. To będzie też dar dla pokoleń, które przez stulecia zmagały się o polskość tej ziemi – mówi abp. Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki.

W tworzeniu instytucji będą brali udział miasto Katowice, województwo śląskie, ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego oraz kuria diecezjalna.

Panteon Górnośląski powstaje w Katowicach. Premier Morawiecki przyjechał na podpisanie umowy (fot.slaskie.pl)
Panteon Górnośląski powstaje w Katowicach. Premier Morawiecki przyjechał na podpisanie umowy (fot.slaskie.pl)

-Inwestycja będzie realizowana z pieniędzy rządowych. Za 40 mln zł w ciągu tych trzech lat ją zrealizujemy. Bardzo dziękuję kościołowi lokalnemu, który z tą inicjatywą wyszedł, marszałkowi woj. śląskiego i prezydentowi Katowic, że również zabezpieczają środki finansowe na funkcjonowanie instytucji kultury – mówi Jarosław Sellin, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Panteon Górnośląski będzie prezentował sylwetki historycznych postaci, które miały duży wpływ na losy Górnego Śląska w ciągu ostatnich stu lat. Wystawa ma być podzielona na cztery części związane z kulturą, społeczeństwem, bohaterami i ludźmi kościoła.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

9-latka zmarła na grypę! To najmłodsza od lat ofiara śmiertelna grypy w woj.śląskim!

Ale SYF!!! Związkowcy z Sierpnia 80 i Solidarności wysypali węgiel w biurach posłów PiS!

Kierowca, który na A4 blokował karetkę na sygnale stracił pracę! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close