Piast Gliwice-Górnik Zabrze 2-0! A mogło być wyżej!

Niektórzy kibice obruszają się na stwierdzenie, że mecze Piasta i Górnika to Derby Śląska. I w sumie racji trochę w tym mają, bo te derby, do jakich przyzwyczailiśmy się przez dekady to mecze Górnika i Ruchu. Na razie jednak takie starcia to przyszłość, a przeszłością jest już kolejny pojedynek Piasta z Górnikiem. I tradycji z ostatnich lat stało się zadość – gliwiczanie zlali zabrzan 2-0. A wynik mógł się wcale na dwójce nie zatrzymać!

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Piast w poniedziałki grac kiedyś nie lubił. Nie siedział ten dzień Piastowi i tyle. Ale to już przeszłość. Piast od października zeszłego roku w ekstraklasie idzie jak burza. Kolejna przeszkoda, którą pokonał to Górnik Zabrze. Gliwiczanie na własnym stadionie ograli rywala zza miedzy 2-0. I są już o krok od podium! Wygrana pozwoliła podopiecznym Waldemara Fornalika zrównać się punktami z gdańską Lechią i zajęcie czwartej lokaty w PKO Bank Polski Ekstraklasie.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Spotkanie w skrócie:

Na początku spotkania Górnik był częściej w posiadaniu piłki i to on stworzył sobie kilka okazji, lecz wraz z upływem minut gospodarze zaczęli przejmować inicjatywę. Bardzo aktywny tego wieczoru Jakub Świerczok raz po raz niepokoił defensywę gości, która skapitulowała w 28 minucie. Kapitalna, szybka akcja Piasta, którą „rozklepali” obronę Górnika, skończyła się dziesiątym w tym sezonie golem napastnika gospodarzy. Do końca pierwszej połowy Piast stworzył jeszcze kilka sytuacji, lecz żadna z nich nie skończyła się drugim trafieniem i na przerwę Niebiesko-Czerwoni schodzili z jednobramkowym prowadzeniem.

Początek drugiej połowy to poszukiwanie okazji do podwyższenia prowadzenia przez Piasta. Udało się to w 52 minucie po dosyć szczęśliwej sytuacji, w której piłka najpierw trafiła w słupek po zamieszaniu w polu karnym, a później odbiła się od obrońcy gospodarzy i wpadła do siatki. Górnik, jak przez cały mecz, najgroźniejsze akcje tworzył po stałych fragmentach i jedna z nich, po rzucie wolnym mogła skończyć się golem, jednak świetnie interweniował Plach, przedłużając swoją serię bez straty gola. Zwycięstwo gliwiczan mogło

Najciekawsze akcje:

5′: Po długo konstruowanej akcji przez gości, Jesus Jimenez oddał strzał z ostrego kąta, lecz Plach obronił to uderzenie nogami.
11′: Po błędzie obrony zabrzan, Jakub Świerczok posłał dobre uderzenie z pierwszej piłki, które jednak wyłapał pewnie Martin Chudy.
20′: Dokładne dośrodkowanie Ściślaka z rzutu rożnego trafiło na głowę Paluszka, który minimalnie niecelnie główkował ponad bramką.
28′: Świetna akcja Piasta, którą rozklepali obronę Górnika. Michał Chrapek posłał podanie do niepilnowanego Jakuba Świerczoka, który kopnął mocno lewą nogą pod poprzeczkę bramki przyjezdnych. Niebiesko-czerwoni prowadzą 1-0!
32′: Gerard Badia przerzucił piłkę długim podaniem na lewą stronę, gdzie opanował ją napastnik gospodarzy, złamał akcję do środka i uderzył ponad bramką sprzed pola karnego.
35′: Sokołowski odnalazł prostopadłym podaniem Świerczoka, a ten bez zastanowienia kopnął po ziemi w stronę bramki, lecz piłka ostatecznie wylądowała w rękach bramkarza.
44′: Kolejny błąd defensywy „Górników”, który mógł wykorzystać Jakub Świerczok, jednak był w zbyt trudnej sytuacji i oddał lekki strzał, który przechwycił Chudy.
52′: 2:0 dla Piasta! Zamieszanie w polu karnym Górnika, piłka odbiła się od Świerczoka i trafiła w słupek, po czym szczęśliwie „nabiła” jeszcze obrońcę przyjezdnych Evangelou, na którego konto zostanie zapisana ta bramka.
70′: Groźny strzał z rzutu wolnego Nowaka z problemami odbija do boku Francisek Plach.
72′: Jesus Jimenez spróbował uderzyć z daleka, jednak jego próba była bardzo niecelna.
90’+5: Arkadiusz Pyrka został sfaulowany w polu karnym Górnika i sędzia Jakubik bez wahania odgwizdał rzut karny!
90+6′: Do piłki oddalonej jedenaście metrów od bramki podszedł Michał Żyro. Napastnik oddał mocny strzał, ale Martin Chudy wyczuł jego intencje i wybronił to uderzenie.

Piast Gliwice-Górnik Zabrze 2-0! A mogło być wyżej! (fot. GKS Piast Gliwice)

Piast tym samym przedłużył serię spotkań derbowych bez porażki z Górnikiem Zabrze. Po poniedziałkowej rywalizacji seria wynosi sześć meczów. Bramkarz gospodarzy Frantisek Plach ma najdłuższą serię w lidze bez straty bramki – 352 minuty. Słowak dołożył kolejne czyste konto w tym sezonie.

Piast Gliwice – Górnik Zabrze 2-0 (1-0)
1-0 – Świerczok 28 min.
2-0 – Evangelou 54 min. (sam.)

Piast: Plach – Rymaniak, Huk, Czerwiński, Holubek – Sokołowski (79. Jodłowiec), Lipski – Badia (73. Vida), Chrapek (87. Milewski), Steczyk (87. Pyrka) – Świerczok (79. Żyro)

Górnik: Chudy – Evangelou (73. Prochazka), Paluszek, Pawłowski (46. Krawczyk) – Janza, Manneh, Ściślak (46. Boakye), Kubica, Masouras (79.Wojtuszek) – Jimenez, Sobczyk (46. Nowak )

Żółte kartki: Sokołowski – Evangelou

red: W.Żegolewski
źródło: Biuro Prasowe GKS Piast SA