KrajRegionSport

Piast Gliwice ma swojego człowieka w Galerii Legend Ekstraklasy. To Gerard Badia!

Kapitan Piasta Gliwice, ulubieniec kibiców, dusza szatni. Przymiotniki można mu długo dopisywać i wymyślać – teraz jest nowy – legendarny. Bo Gerard Badia trafił do Galerii Legend Ekstraklasy. Głosami zarówno kibiców jak i piłkarskich ekspertów.

 

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Wspólne wybory kibiców i ekspertów wyłoniły trzech członków Galerii Legend Ekstraklasy za okres 2011-2020. Jednym z trójki wyróżnionych jest Gerard Badia. Oprócz kapitana Piasta Gliwice do tego grona weszli: Miroslav Radović oraz Piotr Celeban. Partnerem akcji był Totalizator Sportowy.

Piast Gliwice od powrotu do Ekstraklasy w 2012 roku przeżywa swój najlepszy okres w historii klubu, odnotowując na swym koncie: 1., 2., 3. i 4. miejsce. W każdym z trzech medali zespołu ze Śląska miał zaś wydatny udział hiszpański skrzydłowy – Gerard Badia. Jego rola w tej drużynie jednak znacznie wykracza poza czysto piłkarskie aspekty. Były zawodnik ekip z niższych lig hiszpańskich stał się jednym z najbardziej wyrazistych symboli zespołu z ulicy Okrzei 20. W szeregach tej drużyny przebywa nieprzerwanie od przeszło siedmiu lat. Od 2018 roku objął na stałe palmę pierwszeństwa w tej kategorii i już bardzo wyraźnie zdystansował swego klubowego „konkurenta”. Jako pierwszy w historii tego klubu przekroczył granicę 150 meczów (lipiec 2019 roku). Do dziś (stan na 15 marca 2021 r.) uzbierał zaś już 187 spotkań.

 

W barwach jednego zespołu więcej meczów w Ekstraklasie z zagranicznych zawodników zagrało tylko sześciu graczy. Hiszpan stał się ulubieńcem trybun przy ulicy Okrzei 20 nie tylko ze względu na umiejętności piłkarskie, lecz również ogromne serce do walki i charakter. Powszechną sympatię w lokalnym środowisku zjednało mu także szybkie opanowanie języka polskiego, jak i przywiązanie do barw gliwiczan. Z Piastem zdobył medale ze wszystkich trzech kruszców. Trofeum Mistrza Polski odbierał już w roli kapitana tej drużyny.

Kibice głosowali na piętnastu nominowanych za okres 2011-2020 w aplikacji Ekstraklasy do 12 kwietnia. Każdy użytkownik dysponował trzema głosami. Po zakończeniu tego etapu dziesięciu najwyżej sklasyfikowanym piłkarzom przypisano punkty odpowiadające ich miejscom w rankingu (1. miejsce – 10 pkt, 2. miejsce – 9 pkt, 3. miejsce – 8 pkt, itd.). Następnie zostały one zsumowane z typami ekspertów.

Gerard Badia trafił do Galerii Legend Ekstraklasy. Głosami zarówno kibiców jak i piłkarskich ekspertów (fot.Piast Gliwice)
Gerard Badia trafił do Galerii Legend Ekstraklasy. Głosami zarówno kibiców jak i piłkarskich ekspertów (fot.Piast Gliwice)

Fani na pierwszym miejscu postawili Piotra Celebana – rekordzistę Śląska Wrocław w liczbie rozegranych meczów w Ekstraklasie, a zarazem najbardziej bramkostrzelnego obrońcę w historii rozgrywek. Za zwycięstwo otrzymał on 10 punktów. Poza nim na podium znaleźli się jeszcze: wieloletni kapitan Piasta Gliwice – Gerard Badia (9 pkt), a także jeden z najskuteczniejszych obcokrajowców w historii – Igor Angulo (8 pkt). Według opinii fanów kolejne miejsca zajęli: Tomasz Jodłowiec (7 pkt), Flavio Paixao (6 pkt), Miroslav Radović (5 pkt), Marcin Robak (4 pkt), Michał Pazdan (3 pkt), Dusan Kuciak (2 pkt), Arkadiusz Malarz (1 pkt). Poza TOP-10 znaleźli się natomiast według kibiców: Artur Jędrzejczyk, Michał Kucharczyk, Filip Starzyński, Jakub Rzeźniczak i Kasper Hamalainen.

 

Dwaj eksperci zaproszeni do wyborów przez organizatora, czyli Krzysztof Marciniak (Canal+) oraz Roman Kołtoń (Prawda Futbolu), postawili natomiast zdecydowanie na Miroslava Radovicia. Otrzymał on od nich w sumie 9 punktów. Na drugim miejscu znalazł się zaś Michał Kucharczyk (7 punktów). Tylko ci dwaj zawodnicy zostali wskazani przez obu jurorów. Dalej w klasyfikacji figurują: Michał Pazdan (5 pkt), Artur Jędrzejczyk (3 pkt), Flavio Paixao i Tomasz Jodłowiec (po 2 pkt), Kasper Hamalainen i Marcin Robak (po 1 pkt).

Legenda może dzisiaj jeszcze trochę urosnąć. Gerard Badia jest w wyjściowym składzie na mecz Lechią. Początek spotkania w Gdańsku o 15.00.

 

źródło: GKS Piast Gliwice
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Szczyt trzeciej fali koronawirusa za nami? Wojewoda śląski: Jesteśmy w szczycie dostępności do miejsc respiratorowych

Matka i 3-miesięczne dziecko nie żyją. Jak doszło do wypadku na S1 w Mierzęcicach? [NOWE FAKTY]

Zapłać mandat, dopłać do paczki. Fala fałszywych SMS-ów zalała Śląsk!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close