RegionWiadomość dniaZdrowie

Piekarskie Centrum Medyczne zagrożone likwidacją. Dramatyczny apel o pomoc [WIDEO]

Piekarskie Centrum Medyczne w Piekarach Śląskich apeluje o pomoc. Ta zaledwie 3-letnia placówka zmaga się z kryzysem finansowym. Szpital przynosi duże straty.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

-Jaka jest tego przyczyna? Nie nieudolny zarząd, ale fatalne kontraktowanie przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Mówiąc wprost – do każdej złotówki, którą otrzymujemy z funduszu, musimy dokładać kolejną. To nasze zadłużenie rośnie astronomicznie. W tej chwili jest to ciężar, który przekracza możliwości samorządu – mówi Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

Miasto nie może już dopłacać do szpitala, którego roczne przychody to okolu 30 milionów złotych przy kosztach na poziomie prawie 50 milionów rocznie. W sprawie kryzysowej sytuacji finansowej Piekarskiego Centrum Medycznego została zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta.

-Podjęliśmy uchwałę jednogłośnie przegłosowaną, która wystosowuje apel do premiera i do parlamentarzystów. Będziemy ten apel teraz przesyłać i czekamy na reakcję. Winny jest system, który niestety jest nieudolny, nie uwzględnia warunków rzeczywistych, wybiórczo traktuje podmioty – informuje Tomasz Wesołowski, radny Piekar Śląskich.

Jeśli plan naprawczy nie wypali, Piekarskie Centrum Medyczne może grozić koniec działalności
Jeśli plan naprawczy nie wypali, Piekarskie Centrum Medyczne może grozić koniec działalności

Nowy zarząd dostał zadanie uratowania placówki. W ciągu najbliższych dni zostanie przedstawiony program reorganizacji szpitala, przeprowadzone zostaną też wnikliwe analizy, czy konieczne będą redukcje etatów.

-Będziemy zwracać się do Narodowego Funduszu Zdrowia o to, aby NFZ uwzględnił nasz apel o możliwość rozszerzenia dodatkowej działalności, gdyż mamy na to możliwości lokalowe, jak również możliwości personalne. Tzn. mamy w zasobach kadrę medyczną, nie tylko lekarzy, ale również i grupę zawodową tak najbardziej poszukiwaną na rynku, czyli grupę zawodową pielęgniarek mówi Małgorzata Smoleń, prezes Piekarskiego Centrum Medycznego.

 

Zarząd szpitala w ciągu najbliższych trzech miesięcy ma przekazać władzom Piekar Śląskich raport informujący o tym, czy szpital jest w stanie obniżyć koszty funkcjonowania, poprzez rozszerzenie swojej działalności. Niewykluczone, że konieczne będzie podjęcie decyzji o likwidacji placówki.

 

autor: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

20 milionów szczepień do końca kwietnia? Rząd ambitnie o planie szczepień na covid-19

Masowe szczepienia mogą być wreszcie naprawdę masowe! Śląsk i Zagłębie

Krzysztof Szwed, Bogdan Tyc, Lucjan Czerny. W krótkim czasie odeszli giganci śląskiej sceny muzycznej

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close