KrajRegion

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich 2018 [PROGRAM, PARKINGI, DOJAZD] To już 27 maja!

Już od ponad 70 lat, w każdą ostatnią niedzielę maja, tysiące mężczyzn i młodzieńców pielgrzymuje do Piekar Śląskich. Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców do Piekar Śląskich w tym roku odbędzie się 27 maja.

 

Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej odbędzie się 27 maja. Ma być to pielgrzymka szczególna, bo połączona ze świętowaniem 700-lecia konsekracji ołtarza dedykowanego Matce Bożej w pierwszym, drewnianym kościele w Piekarach. Miało to miejsce w 1318 roku. Przyjmuje się to za początek kultu Maryi w Piekarach Śląskich.

Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich [PROGRAM]

I. Przygotowanie do liturgii Mszy świętej (wzgórze kalwaryjskie):
8.00 – Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie
8.30 – Rozważania różańcowe

II. Przybycie księży biskupów do bazyliki:
9.30 – Powitanie liturgiczne
– Krótka adoracja w ciszy
– Litania do Matki Bożej Piekarskiej
– Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię

III. Hołd złożony Matce Bożej
IV. Powitania i pozdrowienia
– Powitanie Matki Bożej w imieniu pielgrzymów
– Słowo metropolity katowickiego, ks. abpa Wiktora Skworca

V. Msza Święta na wzgórzu kalwaryjskim – godz. 10.45
– Eucharystii przewodniczy ks. kard. Zenon Grocholewski (Rzym) legat papieża Franciszka na uroczystość rozpoczęcia Jubileuszu 700-lecia konsekracji pierwszego kościoła piekarskiego

VI. Godzina młodzieżowa (kalwaria) – 13:45 (przy ołtarzu głównym) prowadzi grupa „Włoczykoła”

VII. Nabożeństwo majowe (kalwaria) – 15:00 bp Andrzej Iwanecki (Gliwice) 

VIII. Procesja do bazyliki – godz. 16.00, hymn Te Deum i zakończenie pielgrzymki

PIELGRZYMKA MĘŻCZYZN DO PIEKAR ŚLĄSKICH – POGOTOWIE RATUNKOWE

Przygotowane będą dwa ambulanse pogotowia ze Szpitala Miejskiego p.w. św. Łukasza (jeden ambulans z lekarzem i ratownikiem medycznym oraz jeden ambulans z dwoma ratownikami medycznymi). Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą na ul Popiełuszki 17, przy budynku Hotelu „Pałac Wiśniewski” oraz na skrzyżowaniu ulic Bytomskiej i Kalwaryjskiej.
Ponadto o bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów na Wzgórzu zadbają Ratownicy Maltańscy, a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie w swej siedzibie przy ul. K. Miarki.

PIELGRZYMKA MĘŻCZYZN DO PIEKAR ŚLĄSKICH – UTRUDNIENIA, PARKINGI

Ustalono wprowadzenie zakazu poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprzywilejowanymi służb) od skrzyżowania z ul. Gen. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7 do 17.30. Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania  z   ul.   Pod   Lipami   do  skrzyżowania  z   ul. Gen. Ziętka. Umieszczone zostaną tabliczki informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy Gen. Ziętka od skrzyżowania z ul. Bytomską do ul. Papieża Jana Pawła II oraz dotyczące działalności handlowej przy ul. Bytomskiej.

Gdzie możemy zaparkować?

– na ul. K. Miarki – samochody osobowe,
– na ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami) – autokary
– na ul. Granicznej – autokary i samochody osobowe

Na terenie miasta nastąpi zmiana organizacji ruchu

Dla linii 5, 73, 114, 164, 264, 185, 192 i 700 trasy w obydwu kierunkach przebiegać będą ulicami: Bytomską, Gen. J. Ziętka i Papieża Jana Pawła II. Autobusy linii 164 i 264 w godzinach od 6.30 do 17.30 nie będą obsługiwać przystanków w rejonie osiedla Wyzwolenia. Linia 780 przerwana zostanie na osiedlu Wieczorka (kursować będzie w relacji: Tarnowskie Góry, Stare Tarnowice, Ośrodek Rehabilitacji Repty, Piekary Śląskie Osiedle Wieczorka). Dla linii 73 w dniu pielgrzymki będzie obowiązywał sobotni rozkład jazdy, natomiast dla pozostałych linii – rozkład jazdy na niedzielę.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich 2018 [PROGRAM, PARKINGI, DOJAZD] To już 27 maja!”

  1. Ciekawe co z tym co go ochrona zawinęła bo krzyczał w trakcie uroczystości „Nie za taką Polskę walczyłem”…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close